Sklářské impérium Crystalex bojuje o přežití

Zaměstnanci skláren a porcelánek, které patří do krachujících sesterských společností Bohemia Crystalex Trading a Porcela plus, s napětím čekají na výsledky dalších jednání o záchranu. Na možných řešeních se právě dnes pokoušejí dohodnout věřitelské banky, akcionáři a management.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

broušené  sklo

broušené sklo | Foto: Sklárny Bohemia Poděbrady

Bohemia Crystalex Trading patří k desítce největších sklářských firem na světě. Zaměstnává přes 5 tisíc lidí a loni uskutečnila zakázky za 5 a půl miliardy korun. Český stát je majitelem zhruba 49 procent akcií. Majetkově spřízněná společnost Porcela Plus má 2 tisíce zaměstnanců. V ní má český stát 65 procent akcií, zbytek ovládají podnikatelé Radovan Květ a Jan Souček.

Ve sklárnách Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou už začali s vypouštěním pece na olovnaté sklo. V podniku tím skončí ruční výroba tradičního českého olovnatého křišťálu. O práci přijde podle odborů polovina zaměstnanců. To je šest set lidí, prakticky každý desátý občan města. Navíc reálně hrozí, že Sklo Bohemia nebude mít na zářijové výplaty. Druhými sklárnami, kde také omezují provoz, jsou poděbradské.

Další závod skupiny Bohemia Crystalex Trading v Novém Boru na Českolipsku naopak vyrábí bez omezení. Závod je největším v celé společnosti, pracuje v něm 1.300 lidí. Firma už prošla restrukturalizací, má zakázky a hlásí se jí noví klienti.

Pokračovat mohou také v Karlovarském porcelánu, kde se dohodli se společnostmi RWE a ČEZ na prodloužení dodávek plynu a elektřiny do konce příštího týdne, tedy do 6. října. Znamená to, že firma dál normálně vyrábí a všichni zaměstnanci chodí do práce, což Radiožurnálu potvrdil generální ředitel firmy Vlastimil Argman.

Jak ale dodal, další vývoj je zatím nejistý. Management Karlovarského porcelánu chce alespoň po týdenních cyklech prodlužovat výrobu a dovést tak podnik v provozním stavu do příchodu insolventního správce. Porcelánka, která zaměstnává kolem 1800 lidí, má zajištěné zakázky minimálně do konce letošního roku.

Závazky Karlovarského porcelánu momentálně přesahují 600 milionů korun. Dosáhly takové výše, že je podnik nebyl schopný splácet, a proto s ním bylo zahájeno insolvenční řízení. Firma je součástí skupiny Porcela Plus, která je v insolvenci od 19. září.

Zahájení insolvenčního řízení chrání firmy před nároky věřitelů a dává jim čas a prostor najít řešení. Často však končí prohlášením konkurzu. Soud má nyní necelé dva týdny na to, aby rozhodl, jestli firmy splňují podmínky pro prohlášení úpadku.

Jaroslav Skalický, Milan Kopecký, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme