Sklářští odboráři žádají pomoc od státu

Čtyři tisíce lidí bez práce a mzdy. Zánik nebo útlum téměř devadesáti procent firem vyrábějících užitkové sklo. Taková je situace čtyři měsíce poté, co skupina sklářských firem Bohemia Crystalex Trading kvůli nedostatku provozního kapitálu vstoupila do insolvenčního řízení. Odboráři ze situace viní i vládu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklo obarvené kobaltovou modří | Foto: Arpingstone.

Podle odborářů se vláda nepostarala o zaměstnance, kteří jsou vinou mezer v příslušných zákonech bez výplat. Požadují změnu insolvenčního zákona. Kvůli novele zákona z roku 2006 podle nich totiž firmy nemají peníze na platy svých zaměstnanců. Stát přitom podle sklářských odborů vlastní téměř padesátiprocentní podíl v zavíraných sklárnách.

Předseda sklářských odborů Vladimír Kubinec to dokazuje na řadě vládních dokumentů: "Stát vlastní tento majetkový podíl prostřednictvím fondu Triton. Existují jasné dokumenty a doklady a jasná usnesení vlády, která tuto skutečnost potvrzují. Formálním držitelem akcií je zmíněný fond, nicméně existují smlouvy, na základě kterých mělo dojít k vrácení akcií českému státu do jeho plné působnosti nejdřív v roce 2010, později byla tato smlouva několikrát prodloužena až do roku 2016."

Pomoc státu teď překvapivě nabídl novoborskému Crystalexu a sklárnám Kavalier ministr financí Miroslav Kalousek. Aby dostaly podporu na provoz, musí obě firmy připravit plán restrukturalizace a prodeje života schopných provozů. Musí také doložit, že nehrozí další prohlubování ztrát.

Podle Kalouska ale mají na současné situaci vinu majitelé skláren. Stát podle něj není v těchto firmách není žádným vlastníkem: "Stoprocentně vylučuji a mohu podložit jakýmikoliv dokumenty - a jsou jich stovky - že v těchto společnostech stát není vlastníkem, nevykonává žádná vlastnická práva a tato vlastnická práva vykonávat nemůže."

Ondřej Kapic, Věra Pfeifferová, Stanislava Raupachová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme