Hala hlavního nádraží v Praze má novou střechu za stovky milionů. Přesto do ní zatéká

Dělníci po 2,5 letech dokončili opravu obloukové střechy pražského hlavního nádraží. Vyměnili skleněné tabule, které byly zanesené nečistotami. Technici také natřeli ocelové konstrukce ochranným lakem a postavili nové troleje pro elektrické lokomotivy. Rekonstrukce se prodražila o 127 milionů korun. Při prvním dešti pak dělníci zjistili, že do haly zatéká. Musí proto ještě vytmelit spoje ve střeše, kterými voda prosakuje.

Obrazem Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vypadá to podstatně lépe, než to vypadalo. To bez diskuse. Je to minimálně čisté,“ říká paní Monika, která každý den jezdí vlakem z Černošic do metropole za prací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hala hlavního nádraží v Praze má novou střechu za stovky milionů. Přesto do ní zatéká. Téma pro Filipa Titlbacha

Některé ze sloupů byly tak zkorodované, že se nedaly opravit. Dělníci je proto museli vyměnit.

„Okolní konstrukce se musela podepřít, starý sloup uříznout, nasunout nový a nýtovanými spoji spojit,“ řekl Radiožurnálu Martin Plch z Metrostavu.

Starou technologii nýtování chtěli zachovat památkáři. „Nebylo v dnešní době úplně jednoduché sehnat řemeslníky, kteří by to uměli a kteří na to mají vercajk. To bylo nejsložitější,“ popisuje Plch.

Dělníci také kompletně vyměnili všechny skleněné desky, které vyplňují železnou konstrukci haly. Každá z desek je ale atypická, protože konstrukce není úplně geometricky přesná. Skla tak musela být vyrobena na míru.

„Skla jsou s plastovým potahem, takže by měla být zcela bezpečná i v případě nějakého většího zatížení,“ upřesňuje pro Radiožurnál Mojmír Nejezchleb ze Správy železniční dopravní cesty.

Historická Fantova budova na Hlavním nádraží v Praze patří železniční správě, rozhodl soud

Číst článek

Oprava příjezdové haly na pražském hlavním nádraží se prodražila o 127 milionů korun. Původně měla rekonstrukce stát 470 milionů, kvůli zrezivělým nosným obloukům se ale cena stavebních prací nakonec vyšplhala na 600 milionů.

„Nárůst mě ani nepřekvapuje, ani mi nepřijde, že je nepřiměřený,“ dodává ministr dopravy Dan Ťok za hnutí ANO.

I přes 2,5leté opravy v některých místech zatéká. Dělníci to zjistili při prvním dešti. Nedostatky prý ještě opraví. Podle Správy železniční dopravní cesty je potřeba ještě dodělat ochranné prvky proti hnízdění holubů nebo vytmelit spoje ve střeše, kterými voda prosakuje. Definitivně by měly být opravy hotové příští rok v květnu.

V hale jsou teď taky vyměněné skleněné tabule nebo je tam nové troleje pro elektrické lokomotivy. | Foto: Ministerstvo dopravy | Zdroj: Ministerstvo dopravy

Alena Davidová, Filip Titlbach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme