Český manažer podezřelý z korupce nesmí opustit Lotyšsko. Už podruhé tam oslaví Vánoce

Už celý rok tráví 73letý Vladislav Kozák, manažer Škody Transportation, nedobrovolně v Lotyšsku. Čech nejprve seděl ve vazbě kvůli podezření ze spoluúčasti na poskytnutí úplatku ve výši 800 tisíc eur, nyní je na svobodě, ale nesmí opustit zemi.

Riga Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Vyšetřovatelé tvrdí, že úplatek souvisí s výběrovým řízením na dodávku autobusů, tramvají a trolejbusů pro dopravní podnik v Rize v celkové výši šest miliard korun (270 milionů eur).

Proti podezřelým 13. prosince 2018 společně zasáhla lotyšská a polská policie, protože v úplatkářské aféře figuroval i polský výrobce autobusů Solaris. Korupční kauza sahala v Lotyšsku do nejvyšších politických míst. Padl kvůli ní i primátor Rigy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Ľubomíra Smatany o českém manažerovi v Lotyšsku

Kozák strávil ve vazbě čtyři měsíce a byl propuštěn na konci dubna jako poslední ze sedmi zadržených. Jeho obhájce Janis Dzanuškans tehdy lotyšské tiskové agentuře Leta řekl, že Kozák je volný a může odjet. Radiožurnál ale zjistil, že český manažer Lotyšsko opustit nesmí, a tak stále pobývá v Rize.

Obhájce Dzanuškans to v mailu odmítl komentovat. „Jsem vázaný mlčenlivostí. Mohu pouze potvrdit, že mu stále poskytuji právní pomoc,“ napsal.

Mluvčí Škody Transportation Michal Tobrman tvrdí, že žádné oficiální informace o vyšetřování nemá. „Nikdo nás o ničem neinformoval. Je však nutné zdůraznit, že se jedná o pouhé podezření. Zaměstnanec Škody Transportation byl dokonce propuštěn bez požadavku na složení kauce,“ uvedl.

Lotyšští policisté zadrželi oblastního šéfa Škody Transportation kvůli podezření z korupce

Číst článek

Vyšetřování vede lotyšský Úřad pro boj s korupcí. Na dotaz, proč nesmí český manažer Vladislav Kozák opustit Lotyšsko, tiskové oddělení neodpovědělo. Poslalo pouze e-mail bez podpisu: „Případ podléhá utajení. Proto neposkytujeme ani detaily o osobách, kterých se vyšetřování týká.“

Kozák pracuje pro Škodu Transportation jako obchodní zástupce řadu let. Specializuje se na Rusko a přilehlé země. Po Rize se 73letý muž pohybuje podle zjištění Radiožurnálu volně a stýká se s Čechy, kteří ve městě pobývají.

V Česku bydlí v Plzni. Jeho blízcí příbuzní se k případu odmítli vyjádřit, pouze řekli, že nevědí, kdy se vrátí, a že to prý neví ani on.

Lotyšské hlavní město Riga, kde více než rok nedobrovolně pobývá Vladislav Kozák. | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme