Sčítání škod po bouři Fabienne: poničené domy a auta za desítky milionů

Pojišťovny odhadují, že bouře Fabienne způsobila v Česku škody za desítky milionů korun. Vítr lidem poničil střechy a fasády domů. Padající větve a střešní tašky zase poškodily auta. Bez proudu zůstávají už jen chaty a jednotlivé domácnosti.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U Krušovic na Rakovnicku spadlo kvůli silnému větru šest příhradových stožárů velmi vysokého napětí do křižujícího vedení napětí, které se také přetrhalo.

U Krušovic na Rakovnicku spadlo kvůli silnému větru šest příhradových stožárů velmi vysokého napětí do křižujícího vedení napětí, které se také přetrhalo. | Foto: Slavomír Kubeš | Zdroj: ČTK

Poničené vedení vysokého napětí se ale společnosti E.ON už podařilo opravit. „Na jižní Moravě, na Vysočině a v jižních Čechách, které patřily k jednomu z nejvíce zasažených regionů, se nám podařilo během pondělí opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí, kterých jsme zaznamenali v důsledku bouře více než 30,“ řekla Radiožurnálu mluvčí společnosti E.ON Martina Slavíková.

Společnosti ČEZ se už v pondělí večer podařilo opravit většinu závad.

Vítr v Česku měl sílu orkánu. Vyvracel stromy, desetitisíce domácností odřízl od elektřiny

Číst článek

 „Všechny poruchy na vedení vysokého a většina poruch na vedení nízkého napětí jsme včera k 21. hodině obnovili. V současné době pracuje na pár zbývajících poruchách na vedení nízkého napětí. Jedná se převážně o rekreační objekty, chatové osady či jednotlivá čísla popisná,“ řekla Radiožurnálu mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Zastavené vlaky, škody v lesích

Silný vítr, který hlavně v neděli večer a v noci na pondělí zasáhl Českou republiku, omezil železniční i silniční dopravu. Spadlé stromy zastavily vlaky na více než deseti úsecích včetně hlavní trati mezi Benešovem a Táborem. Hasiči měli stovky výjezdů.

Pojišťovny odhadují škody na desítky milionů korun. U Hluboček na Olomoucku se dva lidé zranili po pádu stromu na chatu, v Menharticích na Třebíčsku spadla na auta stodola.

Škody způsobené větrem evidují i Lesy ČR. Vichřice jim o víkendu podle předběžných odhadů poničila 300 000 metrů krychlových dřeva, což je asi 300 000 stromů.

Víkendové polomy představují tak čtyři procenta roční těžby Lesů ČR. Nejvíce škod vítr napáchal na Moravě, ve středních Čechách a Plzeňském kraji, přesnější údaje budou mít lesníci v dalších dnech. Na Šumavě podle prvních odhadů polámal vítr 5000 až 7000 stromů, nejvíce je zasažena oblast Prášil na Klatovsku.

Veronika Šírová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme