VIDEO: Vítr trhá střechu Průmyslového paláce v Praze. Škody se počítají v milionech, zrušili dvě výstavy

Škody napáchané vichřicí Herwart na Průmyslovém paláci půjdou nejspíš do milionů korun. Statika budovy poškozená není a v současné době probíhá odstraňování trosek. Průmyslový palác se pak návštěvníkům částečně otevře v polovině listopadu, sdělil serveru iROZHLAS.cz předseda představenstva Výstaviště Praha Pavel Klaška.

Video Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Střední hala Průmyslového paláce má poškozenou střechu. Na části byla stržena jen plechová krytina, na části jsou ale poškozené i dřevěné krovy,“ popisuje Klaška.

Silný vítr uvolnil kus střechy Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Dělníci nyní podle něj odstraňují trosky po vichřici a sanační práce mají být hotové do 11. listopadu.

„Tento a příští týden budou zrušeny dvě výstavy, které zde měly být. Ale od 11. listopadu už budeme pokračovat v provizorním provozu. Střední hala zůstane zavřená, otevřeme levé a pravé křídlo. Podle předběžných odhadů není sezona 2018 ohrožena,“ upřesňuje Klaška.

Zároveň se nyní připravuje i oprava střechy, aby vnitřek budovy neohrozilo sychravé podzimní počasí. „Během sanace také střechu zakryjeme, abychom vliv počasí omezili,“ dodává.

Vítr v neděli kromě střechy budovy poškodil také montovanou halu na místě vyhořelého levého křídla. Přesná výše škody zatím není známa, částka ale podle něj půjde do milionů.

„Bude to řádově několik milionů. Možná deset, možná dvacet, to zatím nikdo neví,“ přibližuje předseda představenstva Výstaviště Praha.

Průmyslový palác zůstává pro návštěvníky zavřený, areál holešovického Výstaviště je ale už od pondělí otevřen veřejnosti. Přístupné jsou tak atrakce Vodní svět, Plavecký bazén, Lapidárium, restaurace Pražan, Malá sportovní hala i Goja Music Hall.

Povodeň i požár

Areál u Stromovky vznikl v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Poškodila ho povodeň v roce 2002 a poté 16. října 2008 zachvátil Průmyslový palác mohutný požár. Shořelo celé levé křídlo historické budovy, které později nahradila právě montovaná hala.

Montovaná hala místo původního levého křídla Průmyslového paláce | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Magistrát se po požáru musel soudit o pojistku s tehdejším nájemcem areálu, firmou Incheba, která si částku od pojišťoven nárokovala. Dohadoval se také s pojišťovnami o výši částky. Praha ale nakonec získala zhruba 280 milionů, které může využít na opravu památky.

Hlavní město chce levé křídlo už dlouhou dobu postavit znovu. V současné době připravuje firma VPÚ Deco projektovou dokumentaci, kterou vypracuje za 37,9 milionu korun bez DPH.

„Projektová dokumentace by měla být hotová koncem příštího roku,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Klaška.

Až bude Praha dokumenty mít, vypíše na jejich základě tendr na dodavatele stavby. Replika vyhořelého křídla by podle různých odhadů mohla stát od 700 milionů do 1,5 miliardy korun.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme