Škody nejsou nenahraditené, brání se galerie

Vedení Národní galerie se ohradilo proti tvrzení, že během záplav utrpěla tato významná kulturní instituce nenahraditelné ztráty. Zaplaven byl totiž depozitář soch z 19. a 20. století na zbraslavském zámku a do výšky dvou metrů také Anežský klášter v Praze, ve kterém sídlí unikátní sbírka středověkého umění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Knížák | Foto: Michal Krumphanzl

Vedení galerie dnes klášter zpřístupnilo novinářům. Škody za 60 miliónů korun živel napáchal na technologiích v suterénu. Cenné sbírky v prvním patře zůstaly nepoškozeny. Ve Zbraslavském zámku byla zatopena část depozitáře plastik 19. a 20. století. Sochy ale bude možné restaurovat.

Ředitel galerie Milan Knížák se ohradil proti mediální kritice, že vedení škody v této instituci bagatelizuje. Podle něj jde o uměle vyvolanou kauzu, která Národní galerii velmi poškodila. "Mohli jste si všimnout, že je tady všude čisto. Všude bylo obrovské bahno, věci plavaly. Všechno jsme vyčistili a vydezinfikovali téměř vlastními silami," sděloval novinářům Knížák.

Národní galerie se přesto ze záplav poučí. Už teď je jasné, že v přízemních prostorách Anežského kláštera nikdy nebudou instalovány výstavy, které by nebylo možné urychleně evakuovat. Výstupy spodní vody z kanalizace by měly být lépe zajištěny. Znovu se také otevírají úvahy o trvalém přemístění jedinečných sbírek ze zátopové oblasti.

Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme