Škody po povodních počítají i zemědělci

Zničené pozemky za nejméně 20 miliónů korun mají zemědělci jen v části severně od Frýdlantu. Povodeň pole a louky nejen podmáčela. Nanesla na ně navíc haldy kamení a písku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škody po povodni ve Frýdlantu | Foto: Jan Zejda

V horských oblastech si přitom zemědělstvím řada lidí přivydělává. Jak dopadli drobní chovatelé, popisuje místostarosta Višňové Ivan Bubeníček.

„Chovatelé drobných zvířat v nivě řeky dopadly velmi špatně. Například včera se do kafilérních boxů odváželo zhruba osm metráků králíků, kachen, slepic a další drobné zvěře,“ upřesnil Bubeníček a dodal:

„Měl jsem 4 hektary zemědělské půdy, nyní mám asi 3, zbytek odnesla voda nebo se z toho stal kamenolom.“

Podle předsedy regionální agrární komory Jiřího Sameše tamní zemědělci potřebují urgentní pomoct.

„Komora má prostředky omezené, disponuje jimi v řádech statisíců. Budeme se snažit spojit s místními členy a pomoci jim v nejkritičtějších místech. Nejhůře je na tom asi 500 hektarů a všichni farmáři od Frýdlantu nahoru jsou poškození v míře, jakou si nikdo nedovede představit,“ uvedl Sameš pro Radiožurnál.

Rovněž podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby musí farmářům příslušné úřady nabídnout pomyslnou pomocnou ruku.

„Je zapotřebí velkých finančních prostředků, aby mohlo dojít k obnově a revitalizaci polí. Místní farmáři nemají sebemenší šanci to zvládnout sami. Má-li být krajina živá, musí se obdělávat i pole,“ řekl Veleba.

Lenka Šumová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme