Škody za miliony korun jsou po čtvrteční bouři v Krkonoších

Bouře, která se přehnala minulý čtvrtek přes východní Čechy, nezasáhla krkonošské lesy plnou silou. Přesto se škody počítají v milionech korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

následky bouřky v kempu ve Vrchlabí

následky bouřky v kempu ve Vrchlabí | Zdroj: ČTK

"Bouřka v minulém týdnu napáchala škody v Krkonošském národním parku, zejména v jeho nízkých partiích, v ochranném pásmu A a ve III. zóně. Největší škody registrujeme v okolí Vrchlabí, Černého Dolu a Rezku," řekl Radiožurnálu Radek Drahný ze Správy KRNAP.

"Většinou se jedná o lokální kalamitu, kdy je pokáceno několik desítek stromů. Škodu v současné době odhadujeme ve výši osmi tisíc kubíků poničené dřevní hmoty, což představuje ekonomický dopad v řádech milionů korun," upřesnil Drahný.

Práce na likvidaci kalamity zahájili krkonošští lesníci už druhý den po vichřici, v tyto dny už jsou všechny turistické cesty v oblasti průchozí. Pracovníci Správy parku ale dál varují před volným pohybem v lesním terénu, zejména v nejpostiženějších lokalitách.

Celkem bylo v lesích na východě Čech při poslední bouřce poškozeno několik desítek tisíc metrů krychlových dřeva. Jen na Královédvorsku, které patří k nejvíc postiženým lokalitám, to bylo padesát tisíc kubíků.

"Práce probíhají prakticky na všech těch polomových místech. Je to v tuto chvíli hlavně uvolňování cest, zpracování polomů a poškozených stromů. Práce ovšem budou probíhat pravděpodobně až několik měsíců," uvedl mluvčí Lesů České republiky Michal Kačena.

Přečtěte si o Krkonoších:
Přes Česko se přehnaly prudké bouřky, jedna žena zemřela
Část observatoře na Sněžce se zřítila
Cvičení Horské služby v Krkonoších způsobilo fámu o skutečné lavině
Při nehodě rolby v Rokytnici nad Jizerou bylo zraněno 11 lidí
V Krkonoších spadla lavina, záchranáři vyprostili dva turisty

Eliška Pilařová, Marika Táborská, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme