Škody způsobené sběrači kovů jdou do stovek milionů korun

Zloději opět ohrozili provoz na důležité dopravní spojnici. Tentokrát to odnesl Lochkovský tunel, součást Pražského okruhu. Není to však ojedinělý případ, často se tak děje i na železnici. Úlovky zlodějů často končí ve sběrnách kovů, a to je trnem v oku mnoha lidí i úřadů. Za zpřísnění pravidel výkupu ve sběrnách kovů dlouhodobě bojuje předseda Svazu měst a obcí a kladenský primátor Dan Jiránek z ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výkup šrotu - Česká Kamenice | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Podařilo se nám prosadit, že se některé věci nesmějí vykupovat, ale samozřejmě je to jen iluzorní věc. Protože například kanál rozbijí a prodávají to jako zlomky litiny, dráty nastříhají a prodávají jako úlomky,“ přiblížil v Ranním Radiožurnálu dosavadní výsledky svého snažení.

Připomněl, že už dlouhodobě prosazuje zákaz vykupování kovů od fyzických osob, které nemají oprávnění k podnikání, a také to, aby obce mohly například veřejnou vyhláškou omezit počet sběren na svém území.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za zpřísnění pravidel dlouhodobě bojuje předseda Svazu měst a obcí a kladenský primátor Dan Jiránek z ODS, který byl hostem Ranního Radiožurnálu.

„Škody, které totiž sběrači způsobují, opravdu jdou do stovek milionů korun. A obcím se ztrácejí věci, jako například poklopy nebo dvířka od veřejného osvětlení a podobně a ohrožuje to i lidské životy,“ dodal.

Policisté v některých případech tvrdí, že nemůžou nic dělat, protože zákon neurčuje sběrnám prakticky žádná pravidla, ani co se týče kradených věcí.

Krádež kabelů v Lochkovském tunelu v noci zastavila část pražského okruhu

Číst článek

„Máme i takové zkušenosti, že když tam přijde člověk, který má něco kradeného, někteří, ne všichni, výkupci reagují tím, že sníží kupní cenu a pohodlně to koupí,“ přiblížil Jiránek.

Předseda Svazu měst a obcí zdůraznil, že o zpřísnění legislativy v této oblasti bude dále jednat s ministeriem průmyslu a obchodu.

„Jednáme s nimi v podstatě každý rok o tom, že je potřeba to zpřísnit. Výkupci kovů zase tvrdí, že tím ohrožujeme jejich podnikání. Ale pokud nekalé praktiky, které toto podnikání někde doprovázejí, ohrožuje lidské životy, razantní zpřísnění je adekvátní,“ dodal.

Nikola Bojčev, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme