V pondělí začne nový školní rok. Prezident Zeman přivítá prvňáky na základní škole v Praze 6

Po dvou měsících letních prázdnin se v pondělí do školních lavic vrátí děti. Ačkoli podle odhadů ministerstva školství v novém školním roce opět ubude prvňáků, celkový počet žáků základních škol dál poroste. Do středních škol bude chodit asi podobný počet studentů jako loni, kdy se zastavil jejich dlouholetý úbytek, uvedl úřad. Nový školní rok s sebou přinese i některé změny v legislativě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

Žáky první třídy Základní školy T. G. Masaryka v Praze 6 v pondělí přivítá prezident Miloš Zeman. Ministr školství Robert Plaga (ANO) se setká s prvňáčky v Základní škole Hudcova v Brně a pak předá ocenění nejlepším žákům a nejlepším sportovcům brněnského Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka.

Zákaz mobilů ve školách? Gazdík ze STAN je pro, podle Piráta Bartoše je to jak z komediálního filmu

Číst článek

Počet nově přijatých do prvního ročníku základních škol se loni po třech letech stagnace snížil o 5400 žáků, a to na 111 841.

Letos by měl tento trend pokračovat poklesem o 3600 dětí. Navzdory dalšímu pravděpodobnému úbytku nejmladších školáků jde ale stále o silnější ročník než v období do roku 2012.

Celkový počet dětí v základních školách se zvýší zřejmě o zhruba 15 100 žáků na přibližně 941 200. Asi tři pětiny dětí budou na prvním stupni, kde ministerstvo v důsledku demografického vývoje předpokládá nepatrný úbytek školáků.

Zbytek bude na druhém stupni, kde podle resortu poroste počet žáků minimálně do roku 2020.

Návrat rohlíku se šunkou

V základních školách si děti od nadcházejícího školního roku budou moci opět koupit třeba rohlík se šunkou nebo ochucený tvaroh. Umožní jim to novela takzvané pamlskové vyhlášky, která loni v lednu zakázala prodej nezdravých potravin a nápojů ve školních bufetech a automatech.

Začíná platit novela pamlskové vyhlášky. Do školních bufetů se může vrátit šunka či vícezrnné pečivo

Číst článek

Změna vyhlášky je podle Plagy návratem k normálnosti. Stále ale nebude možné prodávat ve školách slazené či energetické nápoje či jiné vysloveně nezdravé potraviny.

Začnou platit také některé úpravy vyhlášek, které mají školy připravit na nový způsob financování od září 2019. Ministerstvo připravilo i úpravy v přípravě a organizaci státních maturit, z nichž některé budou platit už pro jejich podzimní termín na začátku září.

Učitelům by v nadcházejícím roce měly vzrůst platy o 15 procent, a to od ledna. Tarify by se jim podle současného návrhu rozpočtu na příští rok měly zvýšit o deset procent, zbytek by měl jít na odměny.

Vláda by chtěla, aby v roce 2021 brali v průměru 46 000 korun měsíčně. Průměrný plat pedagogů v regionálním školství byl loni 31 632 korun, přičemž průměrná mzda činila 29 504 korun hrubého měsíčně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme