Školáci dostanou vysvědčení. Rodiče by podle psychologů měli reagovat klidně

Pět měsíců seděli žáci ve školních lavicích a snažili se nasbírat co nejlepší známky. Školní výsledky za první pololetí dnes dostanou na vysvědčení. Pro většinu z nich může být špatná známka k zamyšlení, kde zabrat. Pro žáky devátých tříd je ale vysvědčení klíčové. Řada středních škol totiž do prvních ročníků přijímá na základě výsledků ze základní školy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysvědčení - tečka za školním rokem - ilustrační foto

Vysvědčení - tečka za školním rokem - ilustrační foto | Foto: Petr Kološ | Zdroj: Český rozhlas

Podle statistik se české děti zlepšily. Stále méně dětí musí opakovat třídu. Letos jich je přes šest tisíc, před pěti to bylo sedm tisíc. Hezčí známky potvrzuje i ředitelka pražské školy Truhlářská, Jitka Kendíková. A pokud někdo není se známkou spokojený, může protestovat a ředitele školy požádat o komisionální zkoušku.

„V tomto případě mají zákonní zástupci žáka možnost podat žádost o komisionální přezkoušení, to jim umožňuje školský zákon. A ředitel školy sestaví komisi a žák je přezkoušen. Jsou na to přesná pravidla stanovená školským zákonem,“ vysvětluje Kendíková a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

O významném dnu školáků referovala redaktorka Klára Bílá

„Pokud se nejedná o předmět výchovný, jako je hudební či výtvarná výchova a podobně, tak tu zkoušku v podstatě nařídit musí.“

Důvodem pro přezkoušení jsou třeba rodinné důvody nebo dlouhá nemoc. Psychologové každopádně při dnešku vyzývají hlavně ke klidu.

„Pokud se rodič o známkách, které bude mít dítě na vysvědčení, dozví až z vysvědčení, tak je něco špatně. Pak je důležité, aby se rodiče sami zamysleli, jestli v průběhu školního roku nenastala nějaká vážná situace v rodině,“ říká vedoucí Linky bezpečí Petr Porubský a pokračuje:

„Pokud už je rodič nemile překvapný známkou, tak vždy je dobré odložit svoji primární reakci plnou emocí na později. Věřím tomu, že je vždy možné ocenit dítě také za nějaké dobré výsledky. Pak je dobré, aby tam zazněla vyvážená kritika. Tedy pochválit dítě za to, co mu jde, a naopak hledat společně s dítětem možnosti, jak známky napravit.“

Špatné známky si děti během druhého pololetí mohou zlepšit až o dva stupně. A někteří mohou začít s doučováním hned o nastávajících prázdninách. Ministerstvo školství vyhlásilo pololetní prázdniny na pátek prvního února.

Některým žákům pak po víkendu navazují týdenní jarní prázdniny. Těšit se na ně mohou například děti z Benešova, Rokycan, Pardubic nebo Českého Krumlova.

Klára Bílá, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme