Školáci oslavují konec školy a začátek prázdnin, někteří si připíjejí i alkoholem

Snad nikdy nejsou parky plné dětí tak jako dnes, poslední den školního roku. Někteří školáci tam však nejdou házet si frisbee nebo jezdit na kolečkových bruslích, ale popíjet alkohol. České děti přitom, co se alkoholu týká, patří k nejohroženějším v Evropě, ukazují evropské statistiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přes 95 % studentů ochutnalo alkohol a každý desátý nezletilý se věnuje hazardu. | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Vašek mi dal napít,“ svěřila se teprve čtrnáctiletá Tereza reportérům Českého rozhlasu, kteří s ní hovořili v jednom z pražských parků asi hodinu před polednem jen chvíli poté, co dostala vysvědčení.

Alkohol přitom neochutnala poprvé. Nejraději má prý citronové pivo. „Třeba o prázdninách táta přijde, přinese ovocná piva a pijeme to spolu,“ vysvětluje Tereza.

Přehrát

00:00 / 00:00

Konec školního roku je pro některé děti příležitostí ke konzumaci alkoholu. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Českého rozhlasu Květa Moravcová.

Experti přitom varují, že dítě si závislost vytvoří mnohem rychleji než dospělý člověk. Alkohol navíc ovlivňuje jeho mentální schopnosti.

„Nejde jenom o závislost, to dítě je hloupější, řečeno zjednodušeně. V porovnání s vrstevníkem, který místo alkoholu pije čaj, má horší studijní výsledky, více zlobí a je s ním více problémů,“ vysvětluje odborník na závislosti Karel Nešpor. Skoro každý dospělý alkoholik podle jeho slov začal s pitím už v dětském věku. Dostupnost alkoholu pro děti je v České republice zarážející, což se projevuje i na statistikách.

Policie děti kontroluje

Od rána objevili policisté v Praze už celkem 22 podnapilých mladistvých. „Dokonce mezi nimi byly i šestnáctileté dívky, u kterých bylo naměřeno více než půl promile alkoholu,“ uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

„Mezi rekordmany patří šestnáctiletý chlapec, u kterého policisté naměřili 1,46 a po chvíli již 1,48 promile alkoholu,“ dodala. Jeden patnáctiletý chlapec je po otravě alkoholem je v bezvědomí. V současné době je na jednotce intenzivní péče.

Další případ skupinky opilých dětí řešili v pražských Modřanech - tam žáci demolovali lavičky. Všechny děti byly podle mluvčí předány do rukou rodičů a policie o tom zároveň vyrozumí orgán sociálně-právní ochrany dětí. V kontrolách v Praze budou policisté pokračovat až do nočních hodin.

V Brně zaznamenali čtyři případy opilých teenagerů. „Brněnští policisté zjistili, že nedaleko Brněnské přehrady v Přístavní ulici se nacházejí čtyři podnapilé mladistvé osoby, byly to tři dívky a jeden chlapec. Nejvyšší hodnota, kterou jsme naměřili při orientační dechové zkoušce, byla 0,71 promile,“ popsal brněnský policejní mluvčí Pavel Šváb.

Květa Moravcová, Tomáš Bystrý, Simona Bartošová, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme