Školáci se povinně učí dva cizí jazyky. Někteří kantoři mají z novinky strach

Děti čeká od nového školního roku hned několik novinek. Učit se budou finanční gramotnosti, dopravní výchově a povinně budou mít od druhého stupně dva cizí jazyky. A právě z poslední zmíněné novinky mají učitelé obavy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začátek školního roku 2011

Začátek školního roku 2011 | Foto: Filip Jandourek

Jakub s Ondrou, kteří navštěvují jihlavskou Základní školu Seifertova, se španělštinu jako druhý cizí jazyk začali učit už loni.

Zatímco kluci zvládají druhý cizí jazyk s přehledem, ne všichni mají takový talent. I proto mají ze zavedení druhého povinného cizího jazyka strach učitelé na Základní školy ve Štokách na Havlíčkobrodsku.

„Myslím si, že dva cizí jazyky na základní škole, kde spektrum těch žáků je široké od těch opravdu slabších až po ty talentovanější, pro všechny vhodné nejsou. Určitě bych posílila hodiny prvního jazyka, třeba angličtiny, ale druhý jazyk není dobré řešení,“ říká angličtinářka Iveta Vincencová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se učitelé chystají na povinnou výuku druhého cizího jazyka, zjišťovala v Jihlavě Lucie Maxová

Stejný názor má také její kolega, němčinář Roman Vařejčka. Podle něj druhý cizí jazyk u nich ve škole zvládne pouze třetina dětí. Bude tomu proto muset uzpůsobit výuku.

„Budu se snažit učit víceméně hrou, aby je to bavilo, aby to nedělali jen proto, že to dělat musí. Tak doufejme, že se chytnou. A už z pozice toho, že je to druhý jazyk, budu trochu benevolentní,“ plánuje.

Ministerstvo školství, které zavedlo druhý cizí jazyk do osnov jako povinný, se hájí tím, že pouze reaguje na trendy ve vzdělávání. Školy mají další jazyk zařadit nejpozději od osmého ročníku.

Školáky čekají i další změny

Zlomky a desetinná čísla se nově budou učit děti už na prvním stupni. Podle prezidentky Asociace ředitelů základních škol Hany Stýblové je jedině dobře, že se se složitějšími matematickými úlohami seznámí už mladší děti.

„To je učivo, které na prvním stupni bylo, je to tak pět let zpátky. Myslím si, že to je učivo, které děti osloví. Se zlomky se setkávají už v době, kdy se začínají učit hodiny,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentka Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová přiblížila některé změny, které školáky letos čekají

Snížit o třetinu počet těhotných dospívajících dívek by měla sexuální výchova. Řeč bude ve školách i o tom, co je korupce, jak se vyvarovat dopravním nehodám nebo jak se chovat při živelné pohromě.

„Finanční gramotnost se na řadě škol učí od prvního ročníku a děti se učí zacházet s rozpočtem školy, jak nakupovat, pochopitelně vzhledem k věku dětí. A dopravní výchova vždycky byla součástí, teď se tam jen dala opravdu povinně, aby se na to někde nezapomnělo,“ dodává Stýblová.

Rozšíří se také výuka písma Comenia Script, které je podobnější tiskacímu. Písanky jsou ale dražší asi o padesát korun. Učitelé si nové písmo pochvalují, děti se prý díky němu naučí psát rychleji a leváci mají menší potíže. Ne všichni rodiče jsou ale pro, a tak se na některých školách hlasuje, jaké písmo se bude vyučovat.

Petra Benešová, Lucie Maxová, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme