Školáci si dnes jdou pro pololetní vysvědčení

Školáci dnes dostávají pololetní vysvědčení. Ze školy si ho přinesou žáci základních, středních a speciálních škol. Podle odborníků patří toto období u některých dětí k nejkrizovějším v roce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základní škola. Ilustrační foto.

Základní škola. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Pololetní vysvědčení bude hlavním kritériem přijetí žáka na polovinu středních škol. Pro dalších 41 procent škol bude vysvědčení podstatnou částí při rozhodování o přijetí žáka na střední školu.

Podle některých ředitelů základních škol by pololetní vysvědčení mělo sloužit jen jako hlavní informace pro rodiče i žáka o tom, v čem by se dítě mělo ve škole zlepšit. Pokud se žák začne snažit, může si podle pedagogů zlepšit prospěch až o dva stupně.

Střední školy ale bojují o každého žáka kvůli slabým populačním ročníkům. Už loni školy nabízely 150 tisíc volných míst, k přijímacímu řízení se přitom hlásilo jen 104 tisíc žáků.

Proto střední školy budou k pololetnímu vysvědčení u přijímacího řízení přihlížet.

Kvůli vysvědčení více telefonátů na Linku bezpečí

Pololetní vysvědčení je také jedním z důvodů, proč v lednu stoupá počet hovorů na Lince bezpečí. Od začátku ledna linka přijala zhruba 35 volání na toto téma.

"Děti daleko více než známky samotné, řeší strach a obavy z reakce rodičů a také vztahy s učitelem. To znamená situace, kdy mají pocit, že známka, kterou dostaly, není úplně spravedlivá, " přiblížila vedoucí Linky bezpečí Hana Petráková.

Rodiče by si podle ní měli zachovat chladnou hlavu a vzpomenout si na své školní starosti. A děti by neměli děsit tím, co bude následovat, když přinesou špatnou známku.

"Aby právě nedocházelo k tomu, že najednou v den vysvědčení jsou překvapeni a mají potřebu to řešit třeba nějakým afektivním projevem, který může dítě vzít vážně a následně může dojít k tomu, že se s tou známkou opravdu nevrátí domů, tak jak mu ten rodič vyhrožoval," uvedla.

Policisté budou více dohlížet u škol

Školáci se v den vysvědčení chovají jinak než obvykle. I proto je připravena policie věnovat jim větší pozornost - jako to dělá při každém termínu vysvědčení.

"Pro nás je toto standardní opatření - děláme to jak na pololetní vysvědčení, tak na závěrečné. Naši strážníci obsazují více jak sto škol na území hlavního města Prahy, kde se vyskytujeme ráno na přechodech, během dopoledne v jejich okolí tak, aby se nevyskytovaly žádné nepořádky," uvedl ředitel Městské policie hlavního města Prahy Vladimír Kotrouš.

Jitka Hanžlová, Katarína Brezovská, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme