Školáci si jdou pro pololetní vysvědčení

Polovinu školního roku mají žáci za sebou, dnes si jdou proto pro pololetní vysvědčení. Dokument, který je důležitým kritériem přijetí žáka na střední školy. Ale také příčinou zvýšených emocí v rodinách, kterých by se měli rodiče podle psychologů vyvarovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve třídě se právě rozdávala vysvědčení

Ve třídě se právě rozdávala vysvědčení | Foto: Tomáš Adamec

Ať už žáci či studenti přinesou domů vysvědčení vyjádřené čísly nebo slovy, vždycky jde o hodnocení, které přitahuje pozornost a může být zdrojem napětí a silných emocí.

„Z minulých let víme, že útěky z domova i volání na tísňovou linku jsou v tyto dny zvýšené. Pro dítě je vysvědčení, zvláště s horšími známkami, zatěžující zkouškou,“ upozorňuje psycholožka Zdeňka Baranniková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Psycholožka Zdeňka Baranniková ve Světě o osmé varovala před nepřiměřenými reakcemi rodičů

Strach z reakcí rodičů mají především děti, na které rodiče vyvíjejí zvýšený tlak. Mnohdy jde o rodiče, kteří se dětem příliš nevěnují, ale pak chtějí, aby vysvědčení bylo pěkné. Považují ho i za svoji vizitku.

Rodiče by měli podle Barannikové hlavně zachovat rozvahu a vzpomenout si, jak sami v dětství prožívali vysvědčení. „Pokud jsou to malé děti, je hodně důležitý zvýšený dohled rodičů při přípravě do školy.“

Baranniková varuje především před malou kontrolou, kterou rodiče věnují tomu, jak jejich děti tráví volný čas. Nadměrné sezení u počítače nebo sledování nevhodných filmů dětem rozhodně neprospívá, naopak vhodně zvolené kroužky a aktivity pod odborným dohledem mohou děti rozvíjet.

Nezájem rodičů v tomto ohledu může mít podle ní vliv i na špatné soustředění dětí a jejich výsledky ve škole.

Vysvědčení vypoví při přijímacím řízení

Podle většiny ředitelů by pololetní vysvědčení mělo sloužit jako hlavní informace pro rodiče i žáka o tom, v čem by se dítě mělo ve škole zlepšit.

Žáci si mohou do konce roku polepšit až o dva stupně, pokud se začnou snažit. I to by jim mohlo pomoci v přijímacím řízení na střední školy. Vysvědčení by však nemělo být jediným kritériem přijetí.

Ministerstvo školství společně s hejtmany chystá reformu středních škol. Dostat se na vysněný obor bude pro děti těžší. Některá zařízení se totiž budou slučovat, jiné zaniknou a reformu čeká i oborová struktura.

Naďa Bělovská, Lucie Maňourová, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme