Školáci z Brna navštěvují umírající v hospicu, dostali za to cenu Gratias Tibi

Hospic v brněnských Štýřicích jednou za měsíc navštěvují děti. Chodí tam za umírajícími, aby je potěšily a zároveň aby samy poznaly, že k životu patří i jeho konec. Projekt Hospic brněnské Základní školy Jasanová v Brně teď dostal cenu Gracias Tibi. Ta je určena mladým lidem, kteří pozitivně ovlivňují společnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti ze Základní školy Jasanová v Brně převzaly od režisérky Heleny Třeštíkové ocenění Gratias Tibi

Děti ze Základní školy Jasanová v Brně převzaly od režisérky Heleny Třeštíkové ocenění Gratias Tibi | Zdroj: ČTK

„Pamatuji si na situaci, kdy jsme přišli na jeden pokoj, kde byla tichá atmosféra a jakoby se tam vůbec nic nehýbalo. Byli tam na postelích tři lidé, my jsme tam přišli a předvedli jsme svoje vystoupení. Bylo na nich vidět, že i když jsou to jejich poslední chvíle života, tak jsme je jakoby rozzářili, že jsme jim poskytli jednu z posledních radostí, které na světě mají,“ popisuje ve videu školy natočeném o projektu Hospic jeden ze školáků Alexandr Fanta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Společnost Člověk v tísni udělila v Praze ceny Gratias Tibi. Jeden z oceněných projektů přiblížil Martin Karlík

S nápadem chodit s dětmi do hospicu, aby pro něj nebylo téma smrti tabu, přišla učitelka Jindra Wojtková.

„Ukázalo se, že vnímání dětí je tomuto problému nesmírně otevřené, protože když mi přijdeme do hospice, tiché prostory se najednou rozezní. Oni cítí radost a spokojenost lidí, ke kterým přijdou na chvíli,“ popisuje.

Za projekt Hospic dostali školáci z Brna Cenu Gratias Tibi pro mladé aktivní lidi, kteří pozitivně působí na své okolí. Jedním z předávajících byl zpěvák David Koller. Ten považuje za důležité, aby i jeho děti brali umírání jako součást života.

„My jsme se teď starali o jejich babičku, mojí maminku, která zemřela před čtrnácti dny, a tak jsem se celkem snažil, aby vnímali odchod toho člověka, protože to přece jen trvá třeba pár let,“ řekl David Koller.

V kategorii středoškoláků dostala cenu Cenu Gracias umělecká skupina Směj se z Ústí nad Labem, která baví lidi v ulicích města, a v kategorii do 30 let získali ocenění dobrovolníci z Mise naděje. Ta pomáhá bezdomovcům a dětem, které jsou nemocné nebo opuštěné.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme