Ministerstvo stoplo nový školní atlas. Ukazovalo území takzvaného Islámského státu i Krym anektovaný Ruskem

Ministerstvo školství odebralo ze seznamu schválených učebnic školní atlas světa společnosti Kartografie Praha. Bylo v něm vyznačené území organizace Islámský stát a Krym anektovaný Ruskem.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

atlas, mapa (ilustrační foto)

atlas, mapa (ilustrační foto) | Foto: Tama66/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Nové školní atlasy schválilo ministerstvo školství loni v červnu a říjnu, ačkoli Česko neuznává ruskou anexi Krymu ani území takzvaného Islámského státu. Na konci roku si proto na ministerstvu zahraničí na atlasy stěžovali velvyslanci Ukrajiny a Gruzie.

„MŠMT proto situaci prověřilo a atlasům odebralo schvalovací doložky. Aktuálně MŠMT v záležitosti uvedených učebních pomůcek komunikuje s nakladateli, aby co nejrychleji došlo k nápravě," uvedlo tiskové oddělení ministerstva.

Podle něj se o schválení atlasů rozhodlo loni v létě v souladu s vnitřní směrnicí ministerstva, podle které musí mít učebnice dva kladné doporučující recenzní posudky.

Krym a Islámský stát

20 milníků Miloše Zemana za pět let ve funkci. Jaké vybral jeho mluvčí Jiří Ovčáček?

Číst článek

Česko ruskou anexi Krymu neuznává, i když ho prezident Miloš Zeman loni při vystoupení ve Štrasburku před Parlamentním shromážděním Rady Evropy označil za „hotovou věc". Kyjev a Moskva by se podle něj měly dohodnout na kompenzaci, ať v penězích či v ropě a plynu.

Proti výrokům českého prezidenta se tehdy důrazně ohradila ukrajinská strana i česká politická scéna. Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD uvedl, že Zeman neměl k projevu o sankcích a anexi Krymu mandát české vlády a že jeho vyjádření jsou v příkrém rozporu s českou zahraniční politikou.

Takzvaný Islámský stát je radikální islámská organizace. Na dobytém území v části Iráku a Sýrie vyhlásila samozvaný stát, který dosud mezinárodně neuznala vláda žádné země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme