Školáci jsou lepší v angličtině, matematika ale stále dělá problémy. Inspekce testovala páťáky a deváťáky

Děti na základních školách jsou nad očekávání úspěšné v anglickém jazyce. Ukázalo to testování České školní inspekce, která se zaměřila na žáky pátých a devátých tříd. Polovina páťáků vyřešila v testu přes 80 procent úloh. Deváťáci se v cizím jazyce zlepšili také ve srovnání s posledním testováním v roce 2013.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školáci v Česku se v testování školní inspekce zlepšili v angličtině. | Foto: Pan Xiaozhen | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Testování České školní inspekce ukázalo rozdíly v kvalitě vzdělávání na stupních základních škol. Zapojily se do něj žáci pátých a devátých tříd. Mladší žáci měli v testování lepší výsledky třeba v matematice.

„Na prvním stupni probíhá přeci jenom živější diskuze o cílech, formách výuky. Ať už je to kolem Hejného metody výuky matematiky, nebo kolem uplatnění kritického čtení a je tam samozřejmě ta výhoda, že pokud je ten učitel naočkován těmito úvahami, začne o nich přemýšlet, tak protože vyučuje ty žáky mnohem širší spektrum předmětů než na druhém stupni. Rychleji se to pak do té výuky promítne hlouběji,“ říká Radiožurnálu Petr Suchomel z České školní inspekce.

U páťáků v matematice neuspělo patnáct procent dětí, u starších žáků to bylo dvakrát tolik. Žáci pátých tříd byli nejvíc úspěšní v angličtině. Polovina z nich vyřešila přes 80 procent úloh.

„Významným faktorem je zapojení rodilých mluvčích do vzdělávání, dalším možným faktorem je zařazování zahraničních pobytů pro žáky. A nemusí to být pouze jazykové pobyty, ale mohou to být dějepisné, geografické exkurze,“ vysvětluje ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

V tomto cizím jazyce se ve srovnání s minulými testy v roce 2013 zlepšili i deváťáci. Česká školní inspekce v květnu letošního roku testovala 90 tisíc žáků.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme