Jen pro děti z chudých rodin. ANO a ČSSD se dohodly na školních obědech zdarma

Školní oběd zdarma by měly dostávat děti z chudších rodin, ne všichni školáci. Ve středu se na tom dohodli zástupci vládních stran ANO a ČSSD. Shodu zatím nenašli na částce a termínu navýšení životního minima, které hraje roli u stanovení dávek. K debatě se vrátí po hodnocení vývoje počtu příjemců pomoci. Novinářům to řekl šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Jeho vyjádření potvrdila také ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Praha (Aktualizováno: 16:44 9. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sociální demokraté prosazují navýšení životního minima už od letošního ledna. Podle návrhu ministryně práce by se mělo zvednout po sedmi letech o 11 procent. Proti je ministerstvo financí. Jeho šéfka Alena Schillerová (ANO) souhlasí s růstem částek od ledna příštího roku.

ČSSD navrhuje obědy zdarma všem dětem z mateřských a prvního stupně základních škol. Podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) by bezplatné stravování měli mít školáci z mateřských a základních škol s přídavkem na děti, tedy z rodin s příjmem do 2,7násobku životního minima. Vláda o návrzích jednala v pondělí, nepřijala je.

České rodiny nesnídají kaviár, ve školách hladoví až sto tisíc dětí, hájí placené obědy Valachová

Číst článek

Jaroslav Faltýnek po schůzi s ČSSD řekl, že jednání dopadlo dobře. Obě strany se prý shodly, že podporují zavedení bezplatných obědů ve školách. O podrobných parametrech návrhu se ale ještě musí bavit, jak řekla Radiožurnálu ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová.

„Principiálně se shodujeme v tom, že by stát měl přispět na obědy v mateřských a základních školách dětem, které to potřebují,“ uvedl Faltýnek.

Podle Schillerové je Plagova varianta „nejvíc pravděpodobná“ a nyní se hledá kompromis mezi návrhem sociálních demokratů a ANO. ČSSD kritizovala u Plagovy předlohy například vysoké náklady na zajištění obědů. „Budeme hledat kompromis, který by se týkal rodin, které skutečně nemají na to, aby dětem obědy platily,“ řekla ministryně financí.

Zvýšení příjmové hranice

K debatě o životním minimu by se vedení koalice mělo vrátit za pár měsíců po vyhodnocení počtu příjemců přídavků. Zajímat je bude, zda jich neubývá. Maláčová v úterý řekla, že by se i kvůli zamýšleným školním obědům zdarma měla hranice příjmu rodin pro přídavky na dítě zvýšit. Na dávku i bezplatné stravování by měla podle záměru dosáhnout větší skupina dětí, a to z domácností s příjmem do trojnásobku minima. Schillerová to označila za technikálii a technicky složité řešení.

Podle ministryně financí to neznamená, že by návrh Maláčové spadl ze stolu úplně. Koalice se k němu podle ní vrátí znovu za čtvrt roku - do té doby vyhodnotí vývoj počtu příjemců životního minima. S růstem částek Schillerová souhlasí od ledna příštího roku.

Ministr školství přepracuje návrh na obědy zdarma. Kabinet plán ČSSD odmítl

Číst článek

Vedle přídavků na děti se od životního minima odvíjí třeba příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, porodné či mimořádná okamžitá pomoc i nezabavitelné minimum při exekucích. Výdaje na dávky pro lidi v nouzi v posledních letech klesají. Důvodem je růst zaměstnanosti i výdělků. Řada příjemců se díky vyššímu příjmu přehoupla přes stanovenou příjmovou hranici pro přidělení podpory a na peníze od státu už nemá nárok. Podle Schillerové by nebylo rozumné v době, kdy chybí pracovní síly, dávky zvyšovat.

Sociální demokraté se k výsledkům středečního jednání podrobněji nevyjádřili. Stanovisko novinářům představili jen zástupci ANO.

Obě vládní strany se v poslední době přou o to, komu náleží zásluhy za jednotlivá opatření a návrhy. Politici a političky ANO a ČSSD na sociálních sítích oznamují, jak jednotlivé kroky prosadili či vymysleli právě oni. Týká se to třeba navýšení minimální mzdy či školních obědů zdarma.

Zdeňka Trachtová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme