Školní rok končí, pro žáky a studenty začínají prázdniny

Školní rok 2004/2005 je u konce. Žáci a studenti dnes převzali ve školách výsledky svých úspěchů nebo neúspěchů - vysvědčení. Ne všichni s ním ale budou spokojeni. Někteří mají dokonce obavy z reakce svých rodičů. Žáci si ale dnes mohou užít spousty akcí, které připravili organizátoři po celé republice ke konci školního roku. V některých vzdělávacích zařízeních zavládl smutek - kvůli nedostatku dětí byla dnes otevřena naposledy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Linka bezpečí pravidelně v tento den zaznamenává větší počet telefonátů od školáků, kteří nevědí, jak svou situaci řešit. Psycholožka Kateřina Hellebrandová k tomu uvedla:

"Když rodiče netuší, jak na tom děti jsou, co se týče vysvědčení, je důležité o ten vztah dlouhodobě pečovat, jak ze strany rodičů, tak ze strany dětí. Pokud je vztah v pořádku, pak rodiče tuší, jakou známku dítě dostane."

Podle Evy Grandyšové z kutnohorské Pedagogicko-psychologické poradny, není vhodné ponechávat situaci náhodě. Je lepší raději se s problémem obrátit na odborníky. "Dítě může zavolat na Linku důvěry nebo se spojit s námi a my se budeme snažit situaci řešit. Tím se u těchto dětí a rodičů vyhneme jednání, které by třeba nastoupilo ve chvíli, kdy by to nechali dojít až tak, že by čekali na vysvědčení, které dítě přinese domů."

Školákům, kteří se dostali do krizové situace, je Linka bezpečí k dispozici nepřetržitě. Její číslo je 800 155 555. Další pomocí může být Linka vzkaz domů. Pro děti na útěku slouží denně od 8 do 22 hodin, a to na čísle 800 111 113.

Děti, které na vysvědčení dostaly pětku, místo letních radovánek čeká učení. Musejí totiž na konci prázdnin úspěšně složit reparát. Nic se ale nesmí přehánět, ani učení. Tvrdí to psycholožka Linky bezpečí Ilona Španhelová. A co radí? "Aby i rodič se snažil dítěti učení zpříjemnit. Aby mu třeba pomohl nebo mu někoho zaplatil na doučování a aby se děti určitě neučily celou dobu."

Jedničkáři mají vstup do ústecké zoo zdarma

Ústecká zoologická zahrada připravila na závěr školního roku zajímavý program pro děti. Ty, které dostanou na vysvědčení samé jedničky, budou mít po celý den vstup do zoo zdarma. Stačí jen v horní nebo dolní pokladně ukázat vysvědčení.

Po celý den je pro děti připraveno cvičení lachtana. Návštěvníci uvidí také procházku slonů po areálu zoologické zahrady a ukázky dravých ptáků u horní pokladny. Zajímavostí také je mládě kočkodana diadémového, které se narodilo začátkem června a mládě lamy alpaky. To je staré jen několik málo dnů.

Oslavit konec školního roku a přivítat prázdniny mohou děti i rodiče společně s Českým rozhlasem a Radioservisem, na akci s názvem Dárek za vysvědčení. Školáci mají přinést dnes do 18:00 ukázat svoje vysvědčení do Reprezentační prodejny Českého rozhlasu a České televize na Vinohradské třídě 12 v Praze. 2. Žáci dostanou dárek! Podrobnosti získáte na telefonním čísle 224 218 350.

Některé školy končí

Vysvědčení, která dnes převzalo šest žáků základní školy ve Hřivicích na Lounsku, byla poslední, která se tam rozdala. Ve škole se vyučovalo 204 let. Pro malý počet dětí, které by v ní zůstaly od září, se obecní zastupitelstvo rozhodlo školu uzavřít.

Starosta obce Vladimír Houška, který se při rozloučení s posledními školáky neubránil dojetí, k tomu dodává: "Bohužel, děti nejsou, protože se do 1. ročníku nepřihlásily z mateřské školky, i když jich je tam 30. Teď odcházejí tři žáci, tak by tu zůstaly 3 děti, a to nejde."

Ivana Solničková, Michal Trnka, Marián Vojtek, Jan Zítka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme