OBRAZEM: Testování, dezinfekce, větrání i respirátory na chodbách. Začal další školní rok s covidem

Začal nový školní rok, stejně jako dva předchozí poznamenaný epidemií koronaviru. Hned první den po návratu z letních prázdnin čekalo děti testování na covid-19, jen prvňáci se budou testovat až ve čtvrtek. Ministerstvo zdravotnictví nepočítá s tím, že by se opakoval loňský scénář, kdy už v říjnu se většina škol zavřela a většinu školního roku strávili děti a učitelé na online výuce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednotlivým třídám a možná i celým školám však uzavření v případě většího rozšíření nákazy hrozí.

„Doufám, že jsme všichni měli možnost vidět, že výpadky ve školství, které možná na první pohled vypadají, že nenesou s sebou žádné náklady, tak jsou skutečně těmi největšími ztrátami pro společnost,“ řekl ve středu ministr školství Robert Plaga (za ANO) při zahájení školního roku na základní škole v Sadské na Nymbursku.

Ministr Plaga: Covid ukázal, že ve školách se učí věci, které by se učit nemusely

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví podle něj v žádné z předložených strategií nepočítá s plošným zavřením škol. „Všichni netrpělivě čekáme, jak dopadne screeningové šetření a jaké budou případně lokální zásahy krajských hygienických stanic a hlavní hygieničky,“ dodal Plaga.

Předpokládá, že začínající školní rok bude náročný, ale ne tolik jako minulý. Učitelé by podle něj měli zmapovat aktuální úroveň vzdělání jednotlivých dětí po uplynulém nestandardním školním roce, redukovat učení a zaměřit se na to podstatné.

Ve všech školách platí stejně jako letos na jaře či loni kvůli epidemii covidu-19 přísnější hygienická opatření, například častější používání dezinfekce nebo větrání. Na chodbách či v šatnách budou navíc povinné roušky, při výuce nikoliv.

Testování podle incidence

Ve středu ráno se žáci s výjimkou prvňáků a těch, kteří už byli očkováni nebo v posledním půl roce covid prodělali, preventivně testovali. Další termíny pro antigenní testování následují 6. a 9. září. Dvě stovky škol z přibližně 4200 základních a 1300 středních se rozhodlo zajistit si přesnější PCR testování.

Stát s nákupem dalších testů do škol vyčkává. Rozhodne se příští týden podle výsledků screeningu

Číst článek

Pokud pak bude ve školách v jednom okrese víc než 25 pozitivních případů na 100 000 provedených testů, testování tam bude pokračovat do konce září, vždy jednou týdně.

Žáci, kteří se nenechají testovat ani nedoloží jinak bezinfekčnost, budou muset nosit roušku či respirátor i při výuce, nebudou smět cvičit v tělocvičně a zpívat. Pokud odmítnou i to, nebudou se moci účastnit prezenční výuky. Zaměstnanci škol si budou muset testy zajistit sami, výjimku budou mít očkovaní a lidé po covidu-19.

Testování a další hygienická opatření proti covidu-19 mají podle vlády omezit šíření nákazy, aby se školy nemusely zavírat. Loni v září se po zahájení školního roku epidemie prudce zhoršila, takže v říjnu žáci museli přejít v celé České republice na výuku na dálku, na které strávili několik měsíců. Vládní i opoziční politici v uplynulých týdnech říkali, že je potřeba opakování takové situace zabránit, a to kvůli vzdělávání i sociálnímu vývoji a psychice dětí.

René Volfík, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme