Školní rok začal - pro polovinu škol až zítra

Kolik škol se dnes připojilo ke stávce, zatím není jasné. Ministerstvo školství ještě nemá aktuální informace o tom, kolik zařízení se zúčastnilo jednodenní výstražné stávky za platy učitelů. Podle Tomáše Grece z ministerstva školství se tato informace téměř nedá získat. Školy nejsou povinny ministerstvu sdělovat, jestli do stávky vstoupily. Ministerstvo totiž není jejich zřizovatelem. Školští odboráři jsou ale s průběhem protestu spokojeni. Podle nich se zapojila více než polovina škol v zemi. Stávkovalo přes 72 tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školák | Foto: Alexandra Mlejnková

K největšímu protestu učitelů od roku 1989 se podle odborářů připojí 71.941 z 230.000 zaměstnanců ve školství, tedy zhruba třetina. Údaje odborářů ale zpochybňuje ministerstvo školství, které tvrdí, že škol bude stávkovat asi třetina. Údaje se mohou lišit proto, že zatímco kraje a obce mají k dispozici informace od ředitelů školských zařízení, odboráři se opírají o informace členů stávkových výborů.

Zavřeny byly ve velkých městech hlavně základní školy, mateřských škol vstoupí do stávky jen málo. V Praze se učí například v základní škole ve Štěpánské ulici. Shodli se na tom její učitelé, svou roli mohla hrát i skutečnost, že v této základní škole nejsou odbory. Do školních lavic zasedlo celkem 260 lidí, z toho 30 prvňáčků. Zvlášť pro ně a jejich rodiče má první září nenahraditelnou atmosféru.

Do stávky vstoupilo přes tři tisíce škol. Jednou z nich je také Základní škola Emila Zátopka ve Zlíně. Díky masivní informační kampaní tu byl klid a náš reportér tam zastihl jen několik žáků vyšších ročníků, kteří o stávce nevěděli. Volný den mohou strávit v jednom z pěti klubů a domů mládeže. Například radnice ve Valašském Meziříčí nabídla dětem zlevněný vstup do nového zimního stadionu. Některé školy sice stávkovat budou, ale o žáky se postarají. Rodičům, kteří nevěděli kam se svými dětmi, vyšly vstříc některé radnice, zoologické zahrady, knihovny a centra volného času.

Největší podporu má učitelská stávka na Moravě. V Jihomoravském kraji měly zůstat podle odborů uzavřeny tři čtvrtiny škol, podobně vypadá situace také v Moravskoslezském kraji. Naopak procentuálně nejméně škol stávkovalo v kraji Vysočina, protestu se tam připojí necelá třetina škol. V Praze zůstalo v první školní den zavřeno 257 z 443 středních a základních škol, tedy asi 58 procent.

Ve svém tradičním projevu se ministryně školství Petra Buzková o stávce nezmínila. V 8 hodin ho odvysílal Český rozhlas 2 - Praha. Buzková se v proslovu o stávce nezmínila. Učitelům a žákům popřála úspěšný školní rok. "Pevně doufám, že všichni prožijeme úspěšný rok. K tomu vám všem přeju hodně zdraví, štěstí, trpělivosti a síly. A hlavně těm, kteří dnes anebo zítra usednou do školních lavic poprvé a jsou jistě plní zážitků, dojmů a možná i obav. A na závěr bych všechny žáky i učitele ráda ujistila, že udělám vše pro to, aby Vaše školní léta byla dobou, kterou prožijete důstojně a na kterou budete rádi vzpomínat." Buzková zahájila školní rok na základní škole v Českých Budějovicích. Ta byla jednou ze tří českobudějovických základních škol, které se dnes nezúčastnily stávky odborů. Stávku učitelů Petra Buzková sice považuje za oprávněnou, ale ne nutnou. "Ale to je v pořádku. Já nemám nic proti tomu, že učitelé legitimním způsobem vyjadřují své požadavky. Já se v celé řadě věcí se s jejich požadavky shoduji, na druhou jsme přesvědčena o tom, že letos se udělala významný kok k naplnění jejich požadavků a z toho důvodu považuji tuto stávku za nadbytečnou."

Se stávkou učitelů nesouhlasí prezident Václav Klaus. Ten dnes ráno zavítal mezi děti základní školy Marjánka v Praze 6, aby s nimi zahájil školní rok. Jak řekl, demonstroval tím svůj postoj k protestní akci kantorů. "Ten stát má nějaký rozpočet. My dokonce víme, že má rozpočet velmi zadlužený., takže myšlenka, že by někdo začala tisknout peníze a rozdávat je těm, kteří budou více křičet a více stávkovat, tudy cesta rozhodně nevede."

Na vyhlášení jednodenní výstražné stávky se dohodli předsedové oblastních odborových organizací. Důvodem je nespokojenost s úrovní platů ve školství. Vláda sice schválila nový šestnáctitřídní platový systém, v němž učitelé postoupí do vyšších tříd, do září ale odložila rozhodnutí o tom, zda státní zaměstnanci dostanou 13. a 14. platy. Pokud by kabinet pedagogům nepřilepšil, získali by v příštím roce z 13. a 14. platů místo dosavadních 50 procent maximálně 20 procent.

Průměrný plat učitele základní školy byl podle ministerstva školství v prvním čtvrtletí letošního roku 15.800 korun, středoškolský kantor dostával 18.300 korun. Průměrný plat v Česku dosahuje 17.000 korun, přičemž odboráři chtějí, aby učitelé měli aspoň o 30 procent více.

Zavřené dveře dnes ráno přivítaly klienty téměř všech finančních úřadů a pracovišť České správy sociálního zabezpečení v republice. Mezi osmou a devátou nepracovala většina zaměstnanců, aby tak podpořila požadavek za zachování padesátiprocentní výše 13. a 14. platů.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Viktorie Hošková, Blanka Černá, Tomáš Přibyl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme