Školní třídy jsou v Česku fenoménem voleb. Nestojí moc a lidé do nich snadno trefí

Úderem páteční 14. hodiny se otevřou v celé republice volební místnosti pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Občané by přitom neměli mít problém je najít - až na výjimky se jejich umístění během let nemění. A většina sídlí ve školách, což platí i pro 350 volebních okrsků v Brně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební místnost v Základní škole v Brně - Líšni | Foto: Tomáš Adamec

Volební místnost a škola jsou téměř synonymy. Jen v obcích, kde vlastní školu nemají, musí hledat náhradní a často velmi originální řešení.

„Ano, volební místnosti jsou většinou v základních školách. Jsou to prostory, které vyhovují svojí dostupností, navíc je to veřejná budova, kterou každý volič lehce najde,“ říká Marie Klusoňová z odboru školství Magistrátu města Brna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fenoménu „volby ve školách" se věnoval reportér Ivan Holas

Obce, které ze zákona volby zajišťují, jsou také zřizovatelé základních škol, takže je to pro ně organizačně i finančně jednodušší.

Školy přitom obvykle žádosti o zřízení volebních místnosti bez problémů vyhoví, dokonce i ty, které přímo pod obec nespadají. V Brně je to například Taneční konzervatoř, jak potvrzuje zástupkyně ředitele Věra Dašková.

„Pro nás to neznamená nic obtížného, žádný problém to škole nezpůsobuje. Většinou míváme ředitelské volno, aby se tady děti nepletly, vyklidíme pouze třídy potřebné pro volby.“

Školní třídy se proměnily ve volební místnosti. Češi si předčasně vyberou nové poslance

Číst článek

Podle Marie Klusoňové se školský odbor brněnského magistrátu i jednotlivé městské části snaží, aby děti nemusely zůstat v pátek doma.

„Jsou to většinou velké školy, které mohou především na prvním stupni třeba omezit výuku a mít k i dispozici pouze školní družiny, kde probíhá třeba náhradní program pro děti,“ doplnila Klusoňová.

Volby do Senátu | Foto: Tomáš Adamec

Vybrané třídy školy většinou předávají už den před volbami. Plenty a další vybavení jsou buď uskladněny přímo ve škole nebo je dovezou lidé, kteří volby zajišťují.

„Přichází už ve čtvrtek, kdy naváží techniku, odpoledne jsou vyklizeny i naše třídy, kolem čtvrté hodiny už nastupují pracovníci voleb a připravují se na volby. V pátek jsou tady už od rána a dolaďují, co je potřeba,“ popisuje zástupkyně ředitele Taneční konzervatoře Věra Dašková.

Zvýšené náklady zejména na energie a přesčasy uklízeček a školníků školám většinou zřizovatel hradí.

Ivan Holas, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme