Školské odbory dohodnou další postup proti vládním škrtům

Předsednictvo školských odborů se dnes rozhodne, jestli několik týdnů pokračující stávková pohotovost přeroste v konkrétní protest. Učitelé už od květnové výplaty přišli o více než tisícikorunu měsíčně, zatím ale přímým protestem nehrozí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík a místopředsedkyně svazu Markéta Vondráčková

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík a místopředsedkyně svazu Markéta Vondráčková | Zdroj: ČTK

„Tady jsem cítil určitou vstřícnost u pana premiéra. Nechtěl bych si zavírat dveře k dalším jednáním tím, že budeme teď zrovna vyhlašovat nějakou konkrétní akci,“ prohlásil šéf školských odborů František Dobšík.

Uvolnění dalších peněz do resortu školství se však odborům s premiérem Petrem Nečasem minulý týden vyjednat nepodařilo.

„Máme informace ze škol, že motivační složky platů už v podstatě neexistují, že žádné osobní a odměny na školách od června nebudou vyplácet a že ředitelé byli leckde nuceni snižovat tarify na výplatové třídy. To si myslím, že snad nebyl záměr vlády,“ dodává Dobšík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Českomoravského odborového svazu školství František Dobšík ve vysílání Rádia Česko

Místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková varuje, že nálada v regionech je napjatá. Zhruba polovina učitelů je podle ní pro stávku.

„Chtějí zavřít školy na den, na dva nebo i na týden. Máme informace, že se sahá i do tarifů a někde jsou škrty mnohem razantnější,“ tvrdí Vondráčková. Dobšík si ale nemyslí, že by k případné stávce došlo ještě v tomto školním roce.

„Konfederace odborových svazů a všechny ostatní iniciativy řekly, že pokud budou nějaké velké protesty tak až na podzim a my asi osamoceně před koncem školního roku kromě happeningu před ministerstvem školství nic dělat nebudeme.“

Nový ministr školství Petr Fiala je navíc podle Dobšíka ochoten jednat a usilovat o to, aby v kapitole, kterou má na starost, nebyly škrty téměř žádné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková byla hostem Ranního interview Radiožurnálu

„Vyslal jasný signál tím, že pozastavil reformu financování regionálního školství. To byl klíčový bod, od kterého se měly odvíjet úspory i když předchozí ministr tvrdil, že to o úsporách není,“ uvedl Dobšík.

Místopředsedkyně Vondráčková varovala, že se úroveň vzdělávání kvůli škrtům snižuje a to přesto, že učitelé horší nejsou.

„Není to jen o odměňování, ale i o financích na další vzdělávání a také na učební pomůcky,“ dodává místopředsedkyně školských odborů.

Prezidentka Asociace základního školství Hana Stýblová upozornila, že velmi těžká je také situace nepedagogických pracovníků. Většinou jsou na hraně minimální mzdy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentka Asociace základního školství Hana Stýblová v poledních Ozvěnách dne

„Jejich práce je přitom stejně důležitá jako práce ostatních. Bez nich se ve škole neobejdeme. Tady už není kde šetřit,“ tvrdí Stýblová. Takhle špatná situace podle ní ve školství ještě nikdy nebyla. Příznivcem stávky není, přivítala by ale, kdyby se začali více ozývat rodiče.

„Teď se třeba ozývali v souvislosti s testováním, které podle mě dětem příliš neublížilo. Jejich děti se ale vzdělávají v současné době a v současných školách a pokud teď stát nedá peníze, děti to v budoucnu poznají,“ varuje Hana Stýblová.

Igor Maňour, Martin Drtina, Markéta Bartošová, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme