Školské odbory se domlouvají na protestu. Ministr Pilný akci nechápe

Předsednictvo školských odborů začalo ve čtvrtek jednat o tom, jestli učitelé budou 1. září protestovat. Odborářům, ale i zástupcům vysokých škol a asociací ve vzdělávání se nelíbí, že stále není jasné, o kolik se zvýší platy učitelů, a to především v regionálním školství a na vysokých školách.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti (ilustrační foto)

Studenti (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

V regionálním školství, kam spadají mateřské i základní školy nebo družiny a domovy mládeže nebo vyšší odborné školy, si odbory přejí nárůst platů pro pedagogy o 15 procent, pro nepedagogické pracovníky pak o 10 procent. A pro vysoké školy by v rozpočtu podle předsedy školských odborů měly být zhruba 4 miliardy korun.

Shromáždění v Betlémské kapli

Pokud se odbory rozhodnou protestní akci skutečně uspořádat, na 1. září je v Betlémské kapli v Praze naplánované protestní shromáždění. Konkrétní detaily ke stávce ale podle šéfa Františka Dobšíka odboráři oznámí v pondělí poté, co se na postupu dohodnou třeba i s Českou konferencí rektorů.

Školští odboráři chystají kvůli platům protest. Situace ve školství je podle nich neúnosná

Číst článek

Vzhledem k tomu, že školní rok začíná až 4. září, žáků ani studentů se akce nijak nedotkne. A i František Dobšík zdůrazňuje, že nejde o stávku. „Není to žádné vyhrožování, je to jenom konstatování stavu věcí a určitě chceme deklarovat, že to není záležitost jenom učitelů, ale od mateřských škol až po ty vysoké, prostě všech, kteří se vzděláváním zabývají,“ řekl Radiožurnálu Dobšík.

Resort požaduje v rozpočtu na příští rok navíc 11 miliard korun. Ministr financí Ivan Pilný z hnutí ANO pro Radiožurnál na slova odborů řekl, že debaty o rozpočtu ještě neskončily. Zdůraznil také, že tím, že neprošel kariérní řád učitelů, zbylo víc než půl druhé miliardy - konkrétně miliarda a 700 milionů, které může ministerstvo školství využít, jak chce.

Pilný akci nerozumí

 „Panu ministrovi jsem dal, to, co zbylo po propadu kariérního řádu v parlamentu, to je 1761 milionů korun, které v tom rozpočtu zůstaly a může si je libovolně rozdělit,“ řekl Pilný. Podle něj je věcí ministra školství, že dal přednost podpoře projektu inkluze, který se podle Pilného výrazně zdražil.

„Zároveň, aby rozebral ten kariérní řád a dával tam nějaké peníze na zbytky kariérního řádu a ani korunu na vysoké školy, to je poslední materiál, který jsme dostali na ministerstvu financí, to je jeho věc. A jestli chtějí odboráři někde demonstrovat kvůli vysokým školám, tak by měli začít u ministerstva školství,“ řek ministr financí Radiožurnálu.

O platech pro učitele se ale podle Pilného ještě bude jednat. „Úplně přesně nevím, proč se tyhle akce dělají v okamžiku, kdy není nic rozhodnuto. Když mluvíme o platech regionálních učitelů, tak přece vědí, že ve státním rozpočtu je 12,5 miliardy, která je dána na plošné rozdělení téměř do všech skupin zaměstnanců, včetně učitelů,“ doplnil ministr.

Šéf odborů Dobšík připouští, že od protestu možná i upustí, pokud se na konci srpna ministři školství a financí nějak dohodnou. Zároveň ale dodal, že pokud se shoda nenajde, jsou odboráři připraveni přistoupit i k větším protestům.

Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme