Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost

Vyhlásit stávkovou pohotovost na pondělí 23. října se rozhodlo předsednictvo Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. Odboráři chtějí protestovat proti chystané poslanecké novele zákona o státní správě a samosprávě ve školství, která má dát obcím pravomoc jmenovat řídící pracovníky jimi zřizovaných škol. Pracovníci školských zařízení bez právní subjektivity by se podle novely měli stát od 1. ledna 2001 zaměstnanci obce. Předsednictvo, které od pátku zasedalo v Hrádku u Ústí nad Orlicí, se obává, že taková opatření by způsobila kolaps části regionálního školství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Obcím by v tom případě přibyla další agenda, na kterou personálně a profesně prostě nejsou vybaveny," řekl předseda školských odborů Jaroslav Rössler. Garantem vzdělání je stát, a tudíž i stát by podle něj měl být zaměstnavatelem pracovníků školství. "Je to pro nás nepřijatelná a zásadní záležitost," dodal.

Novelu navrhují poslanci ODS, Unie svobody a KDU-ČSL. Chtějí změnit původní novelu zákona, která sice činí obce zodpovědné za zřizování a chod škol, ale omezuje jejich vliv na výběr řídících pracovníků. "Je nesystémové a neobvyklé, aby subjekt, který zřídí jiný subjekt, nemohl jmenovat jeho statutární orgán," uvádí poslanci v důvodové zprávě k předloze. Navrhují proto dát obcím pravomoc jmenovat bez konkursního řízení ředitele předškolních zařízení, škol a školských zařízení, které samy zřizují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme