Školské odbory žádají zvýšení platů učitelů o 10 procent

Školské odbory spouští kampaň s názvem Konec levných učitelů. Pokračují tak v dlouholetém vyjednávání o vyšší platy. Od příštího roku požadují až desetiprocentní nárůst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třída (ilustrační foto). | Foto: Creativ Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic

Pětatřicetiletý Tomáš Petrák učí tělocvik a občanskou výchovu na základní škole v Praze. Většinu peněz, které měsíčně vydělá, dá ale na nájem a jídlo.

„Beru 22 tisíc hrubého a v podstatě nám to vystačí akorát na pokrytí základních nákladů na živobytí. Moje žena je na mateřské, takže teď přemýšlím, že začnu chodit na brigádu, abychom něco trošičku ušetřili,“ říká Petrák.

Právě platy učitelů rostly loni pomaleji, než je celostátní průměr. Školské odbory proto chtějí pro kantory prosadit víc peněz, dodává místopředsedkyně odborů Markéta Seidlová:

Přehrát

00:00 / 00:00

Učitelé chtějí zvednout platy o deset procent. Natáčela Zuzana Švejdová

„Chceme zopakovat náš požadavek na zvyšování platů pro příští rok nebo objem mzdových prostředků o 10 procent. Školství a jeho zaměstnanci jsou silně podfinancovaní.“

Proti zvyšování není ani ministerstvo školství. Podle jeho mluvčí Jarmily Balážové chce rezort kantorům vyhovět:

„Ten požadavek je v plném souladu s tím, co již několik týdnů deklaruje samotná ministryně Kateřina Valachová. Ona neustále upozorňuje na to, že je potřeba zvýšit respekt učitelů. A také podmínky k jejich práci. A že jejich platy jsou nejnižší ve srovnání se zeměmi OECD.“

Průměrný plat pracovníků ve školství je v současnosti necelých 23 500 korun. To je zhruba o tři tisíce méně, než je průměrná mzda v Česku.

Zvýšení platů učitelů i nepedagogických pracovníků o 10 procent by stát stálo kolem osmi miliard korun. To se ale nelíbí ministrovi financí. Ten už v minulosti řekl, že podpoří návrh zvýšení platů státních zaměstnanců, nejvýš ale o tři procenta.

Průměrný plat učitele ZŠ | Foto: Český rozhlas

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme