Školské odbory zváží případnou stávku až v příštím školním roce

Učitelé do prázdnin stávkovat nebudou. Dohodlo se na tom mimořádné předsednictvo školských odborů. Ve stávkové pohotovosti ale pedagogové zůstávají. Vadí jim hlavně snižování učitelských platů a klesající výdaje na školní pomůcky. Do konce prázdnin chtějí učitelé po vládě řešení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zavřená škola ZŠ pod Svatou horou | Foto: Pavel Pavlas

„Podpora toho, že by se teď zorganizovala stávka, je menší než poloviční. Pokud by se do toho nezapojila více než polovina lidí, byl by to jen protest pro protest a to není naším cílem. Případné protestní akce budeme směřovat na září, říjen, listopad tak, jak se bude projednávat státní rozpočet,“ řekl šéf školských odborů František Dobšík.

„Domluvili jsme se, že uvidíme, jak dopadnou návrhy rozpočtu na příští rok a rok 2014. Pokud půjde o návrh, kvůli kterému jsme vyhlásili stávkovou pohotovost, tedy snižování mzdových prostředků, tak můžeme přistoupit k dalším akcím,“ upřesnila místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu školství Markéta Vondráčková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu školství Markéta Vondráčková na Rádiu Česko

Také ministerstvo školství zatím vyčkává, jak dopadnou jednání o rozpočtu na příští rok. Ministr Petr Fiala už zastavil reformu financování škol, dokud nebude jasné, kolik peněz do škol půjde v příštích letech.

Odbory považují za největší problém škrty v regionálním školství. Jen letos přišly školy o 1,9 miliardy. Učitelům může od léta klesnout plat až o tisíc korun, nepedagogickým pracovníkům zhruba o 600.

Igor Maňour, Martin Drtina, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme