Školští odboráři chystají kvůli platům protest. Situace ve školství je podle nich neúnosná

Platy ve školství jsou velkým tématem při debatách o státním rozpočtu na příští rok. Školským odborům ale dochází trpělivost a na 1. září chystají spolu se zástupci vysokých škol protest. Právě kvůli platům ve školství.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitelé s platy dlouhodobě nejsou spokojeni. | Foto: CC0 Public domain

Hned začátkem školního roku, tedy 1. září se sejdou zástupci školských odborů, vysokých škol a asociací ve vzdělávání a společně budou protestovat kvůli platům ve školství. Konkrétně učitelů v regionálním školství a také na vysokých školách. Na jejich navýšení se totiž pořád nedaří najít shoda.

Předseda školských odborů František Dobšík Radiožurnálu řekl, že protest 1. září bude v pražské Betlémské kapli a půjde spíše o velkou debatu.  „Sejdeme se v Betlémské kapli, kde chceme prezentovat jednak naše požadavky a jednak znovu zopakovat požadavky vysokých škol,“ řekl Dobšík.

Detailní data o platech, odměnách a věku učitelů: systém motivuje padesátníky a odhání mladé

Číst článek

Dobšík zdůraznil, že zatím odboráři nechtějí nikomu vyhrožovat, chtějí zatím upozorňovat. Teď je podle něj čas jednání a samotný termín protestu je zvolený tak, aby zatím neohrozil výuku - 1. září je pátek a výuka začíná na některých školách až 4. září. Na vysokých školách ještě později.

Pilný: budeme jednat

V regionálním školství, kam spadají mateřské i základní školy nebo družiny a domovy mládeže nebo vyšší odborné školy, si odbory přejí nárůst platů pro pedagogy o 15 procent, pro nepedagogy pak o 10 procent. Pro vysoké školy by v rozpočtu měly být podle Dobšíka zhruba 4 miliardy korun.

Ministr financí Ivan Pilný z ANO pro Radiožurnál na slova odborů reagoval a řekl, že debaty o rozpočtu ještě neskončily. Zdůraznil také, že tím, že neprošel kariérní řád učitelů, zbylo víc než půl druhé miliardy - konkrétně miliarda a 700 milionů,  které může ministerstvo školství využít, jak chce. O platech pro učitele se ale podle Pilného ještě bude jednat.

Ministerstvo školství odboráře podporuje. Šéf odborů Dobšík připouští, že od protestu možná i upustí, pokud se na konci srpna ministři školství a financí nějak dohodnou. Zároveň ale dodal, že pokud se shoda nenajde, jsou odboráři připraveni přistoupit i k větším protestům.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme