Školští pracovníci vyhlásili pohotovost
Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Podle předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Jaroslava Rösslera tak reagují na rozhodnutí vlády odložit zvýšení mezd státních zaměstnanců z ledna na duben roku 2002. Vláda původně slíbila učitelům a zaměstnancům škol osmi až deseti procentní navýšení tarifních mezd, nyní to ale kvůli možnostem státního rozpočetu nechce udělat.
Důvody tohoto kroku předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Jaroslav Rössler Českému rozhlasu vysvětlil. "Především proto, že jsme považovali za ukončená všechna jednání, která jsme v rámci rozpočtové sféry vedli s vládou, i ministr školství mi potvrdil, že od 1. ledna příštího roku počítá s desetiprocentním navýšením tarifů. Ze sdělovacích prostředků jsme se dozvěděli, že vláda v pondělí rozhodla jinak, aniž by nás kdokoli informoval. Pokud tedy i tato vláda neustále zdůrazňuje sociální dialog, považujeme to za jeho porušení."
Jak dále Rössler uvedl, záleží nyní na výsledku mimořádného jednání tripratity. Pokud odbory neuspějí, dojde na protesty. "V záloze je celá řada variant, jednou z nich je dohodnout se s určitou skupinou jedné aprobace u maturit, například češtinářů, že studenti prostě neodmaturují. Stejně můžeme postupovat i v případě klasifikace."
Důvodem posunutého zvýšení na duben je podle vicepremiéra Vladimíra Špidly odmítnutí první verze státního rozpočtu na příští rok. "Já si dokonce nemohu být jist, zda vůbec bude 18. prosince schválen rozpočet, může být projednáváno rozpočtové provizorium a v takovém případě by se mzdy vůbec nemohly zvyšovat," uvedl Špidla.
Školské odbory zvažují, že během případné stávky by učitelé například nevydávali vysvědčení, nezkoušeli u maturit nebo by okupovali školy. Ministr školství Eduard Zeman tyto výhrůžky zatím nechce komentovat. Příští týden se hodlá zúčastnit příslušného jednání tripartity. "Budu teprve s učitelskými odbory jednat, až to uslyším od nich, pak se můžeme vážně bavit o tom, jaké důsledky by to mělo. Mohu zatím jen teoreticky spekulovat, že pokud by k takovým věcem došlo, nepochybně by to právní důsledky mělo."
Postup vlády odmítají nejenom školské odbory, ale i celá odborová konfederace. Její šéf Richard Falbr označil rozhodnutí vlády nerespektovat předchozí ujednání za věrolomný postup a požádal proto o okamžité svolání tripartity. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí odborů Jana Kašparová. Podle jejích slov Falbr odsoudil skutečnost, že se o tomto kroku odbory dozvěděly v podstatě až ze sdělovacích prostředků. Podobná záležitost přitom vyžaduje minimálně projednání v tripartitě. Šéf odborů proto požádal o její svolání a zároveň podpořil přípravované protesty pracovníků školství.
Také místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil tvrdí, že případné protesty učitelů podpoří i další odboráři. "My samozřejmě podporujeme všechny akce, které Českomoravský odborový svaz bude organizovat, a předpokládám, řže se přidají i další svazy, kterých se to bezprostředně dotýká." K nespokojeným učitelům a nepedagogickým pracovníkům by se podle odborářů mohli záhy připojit i zdravotníci.