Školství by mohl vést bývalý rektor Masarykovy univerzity Fiala

Premiér Petr Nečas nabídl post ministra školství bývalému rektorovi Masarykovy univerzity Petru Fialovi. Dosavadního hlavního vědeckého poradce šéfa vlády podporuje i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové má Fiala dobrý kredit v odborných kruzích. S odkazem na dva nezávislé zdroje informaci uvedla Česká televize. Na možnou kandidaturu Fiala odmítl reagovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý rektor Petr Fiala hovoří o sedmi tučných letech univerzity

Bývalý rektor Petr Fiala hovoří o sedmi tučných letech univerzity | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Bývalého rektora brněnské Masarykovy univerzity a uznávaného politologa by si na tomto místě dovedl Karel Schwarzenberg představit:

„Pan profesor Fiala je bezesporu jeden z mála kandidátů, který si užívá všeobecné důvěry. Byl by výtečný kandidát.“

Informaci o možném obsazení profesora Fialy do funkce šéfa resortu školství nepopřela ani předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová:

„Nemám žádnou informaci, jak ta jednání probíhají, ale určitě by to byl dobrý tip. Myslím si, že pan profesor Fiala má dobrý kredit v odborných kruzích.“

„Shodneme se na tom, že potřebujeme, aby byl ministr školství co nejdříve uveden v úřad, protože není možné, aby bylo ministerstvo dlouho bez hlavy. Že je tam hodně práce, to víme také,“ uvedla Němcová.

Petr Fiala je uznávaným odborníkem na politologii a evropskou politiku. Od září loňského roku působí jako hlavní vědecký poradce premiéra Nečase.

Podle šéfa opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky je v tuto chvíli jedno, kdo na ministerstvo přijde. Snahu o zlepšení situace ve školství prý totiž budou blokovat kroky předchozího ministra:

„Jakékoliv jméno, jakýkoliv člověk, který tam přijde, byť s dobrými úmysly, v tuto chvíli nemůže udělat nic jiného, než respektovat rozpočtový rámec, který mu schválil jeho předchůdce. Ten bude už v letošním roce znamenat, že většina učitelů v regionálním školství na platu přijde o 500 až 1000 korun měsíčně.“

Podle Sobotky tak nový ministr školství bude muset v příštím roce škrtnout peníze veřejným vysokým školám, a tím dojde k dalším problémům při jejich financování.

Jakub Šídlo, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme