Školství dostalo v návrhu rozpočtu přidáno na platy sedm miliard

Školství by mělo dostat příští rok o sedm miliard korun víc, než s čím počítal původní návrh státního rozpočtu. Se změnou přišlo ministerstvo financí tento týden, novináře s ní dnes seznámila ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Valachová | Foto: Filip Jandourek

Návrh ministerstva financí nyní zahrnuje růst platů učitelů o osm procent a nepedagogických pracovníků ve školách o pět procent.

„Vedle toho jsme získali - a to jsem skutečně ráda, že to bylo opraveno ze strany ministerstva financí – všechny peníze, které potřebujeme na reálné počty dětí ve třídách tak, jak se nám zvyšují počty s ohledem na demografický vývoj, zejména v základních školách,“ řekla Valachová.

Vláda posoudí nový návrh ministerstva financí ve středu. Ministryně Valachová na jednání předloží i návrh na desetiprocentní navýšení pro obě skupiny zaměstnanců, které požadují školské odbory. Vedle toho bude chtít, aby se vláda vyjádřila také ke strategii do dalších let.

Dobšík: Pozitivní krok ke kompromisu, budeme dál vyjednávat

Předseda školských odborů František Dobšík označil sedmimiliardové navýšení peněz na školství za vstřícný krok. Za naprosto nedostatečný ale v návrhu ministerstva financí považuje růst platů podpůrného personálu ve školách.

„Určitě je to pozitivní krok k přijetí nějakého kompromisu. Ale je tam to 'ale', že jsme chtěli výraznější přidání. Těch osm procent je přiblížení k našemu požadavku a uvidíme, jak dopadne jednání ohledně nepedagogů,“ uvedl Dobšík.

Konečný návrh státního rozpočtu na příští rok by měl kabinet schválit nejpozději v září. V případě nepříznivého vývoje dalšího vyjednávání o platech jsou odbory připraveny vyhlásit stávkovou pohotovost. Hovořit o termínu, kdy by tento krok měl nastat, je ale nyní podle Dobšíka předčasné.

Průměrná měsíční mzda / plat učitele regionálního školství (ZŠ, VOŠ a SŠ) | Foto: Český rozhlas

ČRo, Jana Čermáková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme