Školy a obce žádají od vytunelované Energie pod kontrolou 240 milionů. Na účtu firmy jich zbylo pět

Celkem 241 milionů korun chce od společnosti Energie pod kontrolou (EPK) více než 400 věřitelů. Jsou mezi nimi stovky obcí, měst či mateřských škol. Insolvenční správce prozatím uznal pohledávky ve výši 162 milionů korun. Policie stíhá ředitele EPK Davida Tejmla kvůli zpronevěře.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Olejníček byl do prosince 2015 člen správní rady, působil jako ředitel kanceláře společnosti.

David Olejníček byl do prosince 2015 člen správní rady, působil jako ředitel kanceláře společnosti. | Foto: reprofoto Obec Tučapy | Zdroj: reprofoto www.tucapyuh.cz

Insolvenčnímu správci se zatím nepodařilo dohledat skoro žádný majetek společnosti, informoval server iROZHLAS.cz mediální zástupce věřitelského výboru Vojtěch Meravý.  

"Věřitelé přihlásili do insolvenčního řízení pohledávky v celkové výši přesahující 241 milionů korun, z nichž insolvenční správce prozatím uznává pohledávky ve výši zhruba 162 milionů. Prozatím se nepovedlo dohledat žádný majetek s výjimkou finančních prostředků na obstavených bankovních účtech Energie pod kontrolou ve výši asi 4,6 milionu korun," řekl serveru iROZHLAS.cz Meravý po středečním setkání věřitelů u Krajského soudu v Brně.

Policie už kauzu Energie pod kontrolou vyšetřovala, i tak z firmy odtekly desítky milionů

Číst článek

Zbyly jen dluhy

Energie pod kontrolou (EPK) obcím, městům a školám slibovala za podpory KDU-ČSL výhodnější nákup elektrické energie, po třech letech však ze společnosti zbyla jen prázdná skořápka a dluhy za desítky milionů.

Letos v srpnu se navíc přidala ještě trestněprávní rovina případu. Obvinění si vyslechl šéf společnosti David Tejml. „Získal a neoprávněně se obohatil o částku nejméně 46 396 913 korun,“ píše ve sdělení obvinění policie.

Podle Jana Palaščáka, šéfa společnosti Amper-Market, které za dodávky elektřiny Energie pod kontrolou dluží desítky milionů, však setkání věřitelů potvrdilo, že má být stíháno více lidí.

"Bohužel se potvrdily naše obavy, že EPK byla cíleně vytunelována organizovanou skupinou. Je absurdní tvrdit, že zmizení více než 150 milionů korun je dílem jednoho člověka a že ostatní členové orgánů o ničem nevěděli. Věřím, že aktivita věřitelů a insolvenčního správce přesto pomůže navrátit do konkurzní podstaty značnou část majetku a že se ukáže, že přece jenom žijeme v právním státě," uvedl Palaščák.

Měli jednat dříve

Manažer přitom práci policie kritizuje: kdyby jednala rychleji, mohla podle něj zachránit mnohem více peněz. "Navrhli celou řadu úkonů v trestním řízení, ovšem do dnešní doby nemáme zpětnou vazbu. Pevně věřím, že policejní orgán tyto úkony provedl nebo je nahradil jinými účinnými kroky, aby zamezil pokračování trestné činnosti a tunelování skupiny EPK," je přesvědčen. Vyšetřovatelé ale podle něj nic neudělali.

V orgánech EPK zasedli například místostarosta Moravského Krumlova Zdeněk Juránek (KDU-ČSL) či vlivný vyškovský lidovec David Olejníček, podporu projektu vyjádřilo i vedení lidovců. Podle Meravého plánuje věřitelský výbor podat několik žalob a věřitele vyzval, aby svoje pohledávky uplatnili i v rámci probíhajícího trestního řízení.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme