Školy by mohly dostat více peněz na znevýhodněné děti

Ministerstvo školství připravuje novou vyhlášku, která by měla pomoci žákům se speciálně vzdělávacími potřebami- tedy dětem s lehkým mentálním postižením nebo žákům ze sociálně znevýhodněného prostředí. Školy by díky vyhlášce měly dostat více peněz na takto znevýhodněné děti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učebna. (Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Nyní mohou školy dostávat jen příspěvky na zdravotně či mentálně postižené děti, nově by dostávaly peníze také třeba na zanedbané děti nebo školáky, kteří jsou po těžké operaci.

„Jde o vyrovnávací opatření, která by zase měla podpořit to, aby se minimalizoval školní neúspěch těchto žáků. Ministerstvo ve spolupráci s odborníky připravuje katalog vyrovnávacích opatření, kdy už budou konkrétní řešení a návrhy podpory pro jednotlivé cílové skupiny v rámci žáků se sociálním znevýhodněním,“ popisuje změny Lenka Felcmanová, vedoucí úseku speciálního vzdělávání na ministerstvu školství.

I proto ministerstvo nyní zjišťuje, kolik žáků se zdravotním a sociálním znevýhodněním navštěvuje české školy. „Chceme vyčíslit, kolik by stálo to, že školy dostanou příplatek k normativu i na tyto žáky tak, aby skutečně mohly podporu realizovat,“ vysvětlila Felcmanová.

„Víme, že pro školy je to velmi obtížné a mnohdy péče o žáka se zdravotním znevýhodněním, jedná-li se třeba o dítě, které je po operaci mozku nebo dítě s těžkým astmatem, skutečně pro pedagogy přináší velikou zátěž a odpovědnost. Škola nemá prostředky navíc, aby byla schopná péči, kterou takové dítě potřebuje, zajistit stejně tak u žáků se sociálním znevýhodněním,“ dodává vedoucí úseku speciálního vzdělávání na ministerstvu školství.

Pokud nová vláda vyhlášku schválí, změny by mohly platit od ledna příštího roku.

Lenka Rafaelová, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme