Školy by neměly učitele na prázdniny propouštět, návrh schválila vláda

Zaměstnat učitele pouze po dobu školního roku už zřejmě nebude možné. Až na výjimky to zakazuje novela zákona o pedagogických pracovnících, kterou předkládá ministr školství Marcel Chládek z ČSSD. Na dnešním jednání ji schválila vládní koalice. Slibuje, že tak v Česku skončí případy, kdy učitelé dostali na prázdniny výpověď.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitelka, škola, třída, děti, žácei (ilustrační foto)

Učitelka, škola, třída, děti, žácei (ilustrační foto) | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Tato praxe se podle Chládka týkala každoročně až stovek učitelů na základních i středních školách.

„Více se to týkalo lokalit, kde je nouze o práci. Ředitel si říkal, že si to mohou dovolit z toho důvodu, že ten konkrétní učitel jinou možnost nemá. Tam, kde jsou nabídky jiné a řada učitelů má možnost jich využít, tak tam se to nestávalo,“ přibližuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novelu zákona o pedagogických pracovnících diskutovali předseda školských odborů František Dobšík a prezidentka AŘZŠ Hana Stýblová

„Z Úřadu práce je zjištěno, že v červnu se registruje v průměru o tři až čtyři tisíce pedagogů víc než v průběhu školního roku,“ přidává čísla předseda školských odborů František Dobšík.

Iniciativu, se kterou ministr Chládek přišel, hodnotí pozitivně. Je názoru, že učitele do budoucna více ochrání.

Prezidentka Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová ale namítá, že počet učitelů registrovaných na pracovních úřadech mohou v červnu zvyšovat čerství absolventi.

„Za kvalitní vzdělávání v českých školách je zodpovědný ředitel školy. Měli bychom mu nechat prostor pro řízení školy dle platných právních předpisů a v tomto případě nám stačí zákoník práce,“ říká s tím, že neprofesionální jednání jednotlivců by se podle ní nemělo řešit změnou zákona.

Lenka Jansová, Anna Jadrná, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme