Školy jsou prý zabezpečeny dobře. Na lepší ochranu chce Chládek vytvořit fond

Zabezpečení většiny škol je dobré, ukázala rozsáhlá analýza České školní inspekce, která kontrolovala tisíce vzdělávacích zařízení po žďárském útoku. Ministr školství Marcel Chládek z ČSSD chce ale přesto pro školy ještě vytvořit speciální fond, ze kterého budou čerpat peníze na lepší ochranné systémy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marcel Chládek

Marcel Chládek | Foto: Filip Jandourek

„Pokud přichází od 7.40 do osmi hodin, tak co se týče starších dětí, prochází vstupními dveřmi, které jsou otevřeny, ale za nimi vykonávají dohled pracovníci školy,“ popisuje ředitel pražské Základní školy Londýnská Martin Ševčík. Hlídaným vstupem by tak neměl proklouznout neznámý člověk. I přesto škola ochranu ještě zvýší.

„Připravujeme opatření, které by mělo vstoupit v platnost dejme tomu od ledna. Děti, které mají čipy na přihlašování na obědy, v nich budou mít naprogramován i příchozí vstup, dítě si bude moci dveře samo otevřít,“ doplňuje ředitel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak pomoci školám ještě víc zvýšit bezpečnost žáků, popisuje ministr školství z ČSSD Marcel Chládek

Nové zabezpečení vyjde zhruba na 250 tisíc korun. Ministr školství Marcel Chládek z ČSSD chce, aby na takové výdaje dostaly školy peníze.

„Přestože drtivá většina škol je dobře zabezpečena, u některých máme ještě problém s tím, že nejsou zcela dobře vybaveny, aby mohly toto zabezpečení pro naše děti udělat. Na vládě navrhnu vytvořit fond, který by pomohl školám a jejím zřizovatelům toto finančně zajistit,“ říká.

Školy by si žádaly o finance jak na technické vybavení, tak i na zaplacení lidí, kteří u vchodů hlídají. „Pohybuje se to řádově v jednotkách milionů korun, takže to nepřevyšuje nějakou horentní částku, a je to především z toho důvodu, že školy se tímto dlouhodobě zabývaly,“ podotýká ministr.

Učitelé chtějí jasné standardy

Podle ředitelky středočeské Základní školy Čechtice Lenky Proschkové by ale ministerstvo mělo hlavně školám jasně stanovit, jak mají být budovy zabezpečené proti cizím lidem. „Mělo by nastavit určitý standard zabezpečení pro všechny školy, abychom věděli, v jakých dimenzích se pohybovat,“ žádá.

Úřad už na takovém doporučení pro školy pracuje. Podle ministra by navíc učitelé a děti měli projít kurzy, na kterých se naučí, jak se chovat v extrémních situacích. Například když do školy vnikne útočník.

„Nejen při vstupu cizí osoby, ale jak se chovat i při jiných krizových záležitostech. Na řadě škol toto probíhalo, my to chceme rozšířit na střední a základní školy,“ vysvětluje Chládek.

Válková předloží kompletní analýzu

Kompletní analýzu, která popisuje nejen zabezpečení škol, ale i fungování psychiatrických léčeben a postup soudů a státních zastupitelství, dostane tento týden vláda.

Prověrku si nechaly úřady vypracovat poté, co v říjnu na střední škole ve Žďáru nad Sázavou vraždila schizofrenička. Souhrnný materiál ze školství, zdravotnictví a spravedlnosti předkládá ministryně Helena Válková za Hnutí ANO.

Podle ní by soudy měly podrobněji zkoumat minulost duševně nemocného člověka, když rozhodují o jeho propuštění z ústavní do ambulantní léčby. „Bude nutné při změnách si vyžádat posudek znalce, to zatím není,“ říká. Kabinet projedná analýzu nejdéle do čtrnácti dnů.

Lenka Jansová, Petra Benešová, Simona Bartošová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme