Prodloužené vánoční prázdniny. Žáci a studenti do lavic naposledy usednou v pátek 18. prosince

Ministerstvo školství kvůli epidemii covidu-19 prodlouží vánoční prázdniny. Místo v úterý 22. prosince půjdou žáci do škol naposledy v pátek 18. prosince. Do konce týdne zůstanou školy v režimu opatření podle třetího stupně systému PES. Mateřské a vysoké školy pak budou kvůli zhoršení epidemické situace příští pondělí a úterý fungovat podle přísnějšího stupně čtyři. Informaci sdělila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žáci budou ve školách v souladu s hygienickými doporučeními v nanejvýš patnáctičlenných skupinách, které se už do konce školního roku nebudou měnit.

Vánoční prázdniny pro školáky začnou už 21. prosince | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Žáci a studenti budou do konce tohoto týdne docházet do škol za stávajících režimových opatření. Pro základní, střední, vyšší odborné školy a konzervatoře, ale stejně tak pro základní umělecké školy platí, že půjdou do školy v tomto kalendářním roce naposledy v pátek 18. prosince 2020. Pondělí 21. a úterý 22. prosince 2020 budou pro tyto typy škol vyhlášeny jako dny boje proti covidu,“ uvedla mluvčí. Rodiče podle ní budou moci po oba dny čerpat ošetřovné.

Psycholožka: Děti by měly po nástupu do školy psát testy, ale bez známek. Kvůli zmapování úrovně

Číst článek

Vánoční prázdniny měly podle původní organizace školního roku začít ve středu 23. prosince a skončit v neděli 3. ledna. Žáci by se měli do lavic vrátit 4. ledna.

Školky a vysoké školy

V pondělí 21. a úterý 22. prosince budou fungovat jen mateřské a vysoké školy, a to už podle čtvrtého stupně systému PES, řekla Lednová.

Pro vysoké školy to podle systému PES pro školství znamená, že praktická výuka ve skupinách do 20 lidí se bude muset omezit jen na studenty posledních ročníků. Skončí také možnost prezenční teoretické výuky pro první ročníky, které ale vysoké školy vzhledem ke končícímu semestru už moc nevyužily. Většina se jich už dřív rozhodla dokončit semestr s výukou na dálku.

Fungování školek se oproti současnosti nezmění, žádná výrazná omezení pro ně neplatí.

Školy začaly podle současného třetího stupně systému PES fungovat minulé pondělí. Kromě uvolnění na vysokých školách tehdy také začala střídavá prezenční a distanční výuka ve středních školách, konzervatořích a vyšších odborných školách. Výjimkou jsou poslední ročníky, které mohou i ve stupni čtyři chodit do školy normálně. Všichni žáci se také mohou účastnit praktické výuky.

Na rozdíl od čtvrtého stupně ale ve třetím ve středních školách neplatí podmínka zachování homogenity tříd.

Provoz základních škol se ve třetí a čtvrté úrovni systému PES výrazně neliší. Běžnou výuku mají deváťáci a první stupeň, zatímco šesté až osmé třídy se po týdnech střídají ve škole a doma.

21. a 22. prosinec 2020 budou pro ZŠ, SŠ, konzervatoře, VOŠ a ZUŠ vyhlášeny jako dny boje proti covidu. O tyto dva dny se tedy prodlouží volno, které souvisí s vánočními svátky.
Rodiče budou po tyto dva dny moci čerpat ošetřovné.

16:59 – 14. 12. 2020

21 163

Reakce škol

Zástupci škol už minulý týden řekli, že jsou spíš proti tomu, aby se kvůli epidemii covidu-19 vánoční prázdniny prodlužovaly. Školy si podle ředitelů už naplánovaly, co budou 21. a 22. prosince s žáky dělat.

Některé školy ale už svým žákům vánoční prázdniny prodloužily. Například pražská základní škola Na Slovance na pondělí 21. a úterý 22. prosince již dříve vyhlásila ředitelské volno kvůli výměně hydrantů.

Provoz škol omezila od první poloviny října druhá vlna koronavirové epidemie. Žáci se začali vracet do lavic postupně v omezené míře od 18. listopadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme