Školy mohou už od ledna učit prvňáky nové písmo Comenia Script

Ředitelé škol stojí před rozhodnutím, jak vyučovat děti psaní. Kromě klasického písma mohou používat i nový typ Comenia Script, který po dvouletém testování povolilo ministerstvo školství. Většina ústavů ovšem chce se změnami ve výuce počkat na nový školní rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve škole museli žáci předvést i krasopis

Ve škole museli žáci předvést i krasopis | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

„Při zápisu si zjistíme zájem od rodičů a podle zájmu rodičů potom budeme jednat s kolegy učiteli, kdo by o to měl zájem. A pokud zájem bude, tak to zkusíme třeba v jedné třídě. Že sestavíme jednu třídu dětí, které budou mít zájem se učit novým druhem písma,“ uvažuje ředitel havlíčkobrodské základní školy Wolkerova Miloš Fikar.

Naopak učitelka havlíčkobrodské základní školy Iva Kotlasová novému typu písma příliš nakloněna není.

„Já si myslím, že je škoda, že vymizí takové to typické písmo každého jedince. Že najednou budeme všichni psát stejně, když se budeme muset třeba někde podepsat. Jak se podepíšeme? Podepíšeme se tiskace?“ ptá se.

Comenia Script je podobné tiskacímu písmu. Autorka Radana Lencová vytvořila jednodušší litery, které se nenapojují, žákům tak odpadnou složité kličky u velkého S nebo L. Ocenit by to měli hlavně dysgrafici a leváci.

Podmínkou pro výuku nového písma je ovšem souhlas rodičů. „Já osobně to písmo vítám, já myslím, že je velmi dobře zpracované, že je pro děti přínosem. Mně naopak trochu vadí to, že musíme mít souhlas rodičů. Ale myslím si zase, že když se to rodičům vysvětlí, tak budou chtít, abychom je učili takovým písmem, které bude pro jejich dětí příjemné a bude daleko snazší,“ říká prezidentka Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová.

Klára Bílá, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme