Ruský velvyslanec se sešel s Mynářem. Žádal o pomoc pro zaměstnance školy při velvyslanectví

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij se v úterý sešel s kancléřem prezidenta Miloše Zemana Vratislavem Mynářem, informoval ve středu Pražský hrad. Zmejevskij žádal o pomoc s pobytovými povoleními pro zaměstnance střední školy při velvyslanectví Ruské federace v Praze, kterých se dotkne ohlášené vyhoštění z Česka do konce května. Podle ruské strany hrozí škole uzavření.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vratislav Mynář, kancléř prezidenta Miloše Zemana | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Mynář podle Hradu postoupí ruskou žádost ministerstvům zahraničních věcí a vnitra. „Obyčejní lidé a jejich děti se nesmí stát rukojmími stavu diplomatické relace mezi Českou republikou a Ruskou federací, což, jak je nutno upozornit, recipročně platí na obou stranách,“ uvedl Hrad.

Česká ambasáda v Moskvě už propustila většinu místních zaměstnanců. Výpověď dostane celkem 79 Rusů

Číst článek

Jednání Zmejevského s Mynářem se uskutečnilo na žádost ruské strany. Velvyslanec žádal o pomoc při řešení budoucnosti střední školy. „Její další činnost je ohrožena kvůli aktuálnímu stavu česko-ruských vztahů," uvedl Hrad. Česko původně vyhostilo 18 lidí, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Po ruské reakci rozhodlo ČR o vyhoštění dalších pracovníků, na jejichž odjezd dostalo Rusko čas do konce května. Moskva poté oznámila, že přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu“.

Podle Zmejevského početní omezení dopadne i na pedagogický a technický personál školy, které tak hrozí uzavření. Ministrům zahraničí a prezidentům obou zemí již postoupil petici za záchranu školy podepsanou více než 220 absolventy a rodiči nynějších studentů, uvedl Hrad.

Žádost o pomoc se týká pobytových povolení podle zákona o pobytu cizinců na území Česka. Hrad upozornil, že v takovém případě by se nejednalo o vynětí z početních limitů na základě úmluvy o diplomatických stycích, podle které Česko při vyhoštění postupovalo.

Britský velvyslanec v Česku: Opravdu stojíme za vámi a kryjeme vám záda. Je před námi zajímavé období

Číst článek

Ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že o fungování školy nemá podrobné informace. Co se týká českých škol v zahraničí, jsou zpravidla soukromé, například Komenského škola ve Vídni.

Česko může přispívat na jejich provoz, nefungují ale v rámci ambasád. Hrad ve středu uvedl, že škola při ruské ambasádě zajišťuje vzdělání nejen potomkům pracovníků velvyslanectví, ale i dalším Rusům, Ukrajincům a občanům dalších zemí, kteří v Česku žijí.

Server Seznam Zprávy v pondělí napsal, že pražské Letiště Václava Havla má kvůli odjezdu diplomatů nahlášené tři speciální lety z Ruska a do Ruska v závěru května. První z nich se má podle mluvčí letiště Kláry Divíškové uskutečnit v sobotu 29. května, další dva pak v pondělí 31. května. "Důvody, okolnosti a informace o cestujících těchto letů Letiště Praha nezná," uvedla mluvčí.

Diplomatická roztržka Česka a Ruska je vyústěním zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme