Neočkovaní učitelé budou muset mít respirátor, po podzimních prázdninách dojde i na testování žáků

Ministr školství Robert Plaga s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (oba za ANO) představili ve čtvrtek nová opatření proti šíření koronaviru, která budou platit ve školách. Neočkovaní učitelé budou muset mít i při výuce respirátory. Zároveň dojde k testování žáků po podzimních prázdninách, a to pokud bude v daném okrese týdenní výskyt nákazy nad 300 případů na 100 tisíc obyvatel.

Praha (Aktualizováno: 18:46 21. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I na dále budou pro žáky povinné respirátory nebo roušky jen ve společných prostorech. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„S Adamem Vojtěchem jsme se dohodli, že žáci nebudou mít ve třídách respirátory. Zároveň jsme se domluvili, že neočkovaní učitelé budou muset mít po dobu výuky respirátory,“ uvedl šéf resortu školství Robert Plaga.

„Bude také realizováno cílené testování neočkovaných žáků po podzimních prázdninách v okresech, kde je incidence nad 300 na 100 000,“ dodal.

Na jednání s @Robert Plaga jsme se shodli na tomto:
1) 1. a 8.11. proběhne cílené testování ve školách v těch okresech, kde je výskyt onemocnění 300 případů na 100 tis. ob.,
2) děti nebudou mít respirátory ve třídách,
3) neočkovaní učitelé budou nosit respirátor po dobu výuky.

17:05 – 21. 10. 2021

18 276

Vojtěch pak na twitteru upřesnil, že testovat se bude 1. a 8. listopadu. Ve kterých okresech to bude, ministerstvo zdravotnictví ještě vyhodnotí. Jeho náměstkyně Martina Vašáková jmenovala jako pravděpodobné Ostravu, České Budějovice či Přerov.

Podle Vašákové se ministerstvo zdravotnictví kloní k tomu, aby se opatření týkala hlavně regionů s vysokým výskytem covidu-19. Jedno z takových opatření má podle ní být právě otestování dětí na covid-19 po návratu z podzimních prázdnin.

„Pak jsme se dohodli také nad tím, že plošné testování žádné zavádět nebudeme,“ řekla. Školy si podle ní budou moct vybrat, zda si zvolí antigenní test nebo přesnější PCR testování s výsledkem z laboratoře. Žáci by do výsledku testu měli mít nasazený respirátor, sundat by ho měli až poté, co pozitivní jedinci odejdou do izolace, dodala.

Testování se podle Vašákové bude týkat základních a středních škol, o opatřeních na vysokých školách se podle ní ve čtvrtek nediskutovalo. Vašáková uvedla, že není nyní na programu nakázat učitelům, aby se nechali očkovat, proto budou muset ti, kteří nejsou očkováni, nosit respirátor. Podle Vašákové hygienici šetřili řadu případů, kdy zdrojem nákazy ve školách byl učitel nebo jeho asistent, který nebyl očkován.

Důvodem, proč zatím nebudou muset žáci nosit roušku či respirátor ve výuce, je podle Vašákové to, že nelze zajistit, aby je děti měly po celou dobu pobytu ve škole. Roušku by si sundaly na svačinu nebo během tělesné výchovy. Ztížená by podle zástupců školství byla i výuka jazyků.

Zhoršení epidemie

Respirátory budou na hromadných akcích opět povinné. Vrací se i kontroly v klubech a restauracích

Číst článek

Ministerstva zdravotnictví a školství v týdnu jednala o zpřísnění podmínek. Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch prosazoval, že by se v některých krajích zavedlo povinné nošení roušek i ve výuce. A to pro žáky starší 12 let. Nyní je nutnost mít zakrytá ústa a nos pouze ve společných prostorech.

Oproti tomu Plaga navrhoval, aby se žáci v regionech se zhoršenou epidemickou situací testovali.

Plošné testování žáků proběhlo na začátku školního roku. Další kolo ale nepodpořila klinická skupina při ministerstvu zdravotnictví. Testování ale lokálně mohou nařídit krajské hygienické stanice, upozornil Vojtěch.

V Česku ve středu přibylo 3276 nových případů nákazy koronavirem. Šíření nemoci covid-19 oproti minulému týdnu zrychlilo. Více lidí je také hospitalizovaných. Aktuálně je 726 lidí v nemocnicích z toho 135 pacientů na jednotkách intenzivní péče.

Od počátku vakcinace v Česku bylo podáno 12 milionů dávek. Plně očkovaných je přibližně 6,04 milionu lidí, vyplývá z informací, které má k dispozici Radiožurnál.

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme