Ticho ve třídách. Odbory zahajují stávku za vyšší platy, část škol je zcela zavřená

Kratší vyučování, náhradní program, nebo úplně zavřené školy - i tak vypadá stávka učitelů, kterou na středu vyhlásily školské odbory. Nesouhlasí s tím, jak by měly růst platy pedagogům v příštím roce. Podle odborářů se k protestu připojilo víc než 6 tisíc škol. Nemusí to ale znamenat, že všechna tato zařízení budou úplně zavřená.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výuka na základní škole. Ilustrační foto.

Některé školy nebudou ve středu zcela zavřené, pro žáky naplánovaly náhradní program | Foto: Filip Jandourek

I když se školy zapojí do stávky, úplně zavřené být nemusí. Někde omezí provoz a zkrátí vyučování, jiné dětem vymyslí náhradní program a navštíví s nimi například zoologické zahrady. Přesný počet stávkujících odboráři zveřejní ve středu odpoledne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Pavly Lioliasové

Podle místopředsedkyně odborů Markéty Seidlové se k protestu připojí přes 6 tisíc škol - tedy více než polovina těch, které zřizují obce nebo kraje.

„Zapojí se mateřské školy, základní školy i střední školy, bez ohledu na to, jestli jsou odborově organizovány nebo nejsou,“ řekla Radiožurnálu.

Odboráři nesouhlasí s návrhem vlády na růst tarifů učitelských platů o osm procent a o dvě procenta do odměn, a chtějí, aby do tarifů šlo celkem deset procent. Ministr školství Robert Plaga (ANO) ke stávce nevidí důvod.

Odbory nemají ke stávce důvod, míní ministr školství Plaga. Učitelé dostanou v lednu přidáno

Číst článek

„Debata není o tom, jestli se učitelům přidá více nebo méně. To je stále o stejných penězích, o stejných jedenácti miliardách. Celá ta šestitýdenní debata s odbory je o tom, kolik půjde do tarifů a kolik bude mít ředitel na příplatky a odměny,“ řekl.

Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy ukazují čísla na to, že školství pro vládu není takovou prioritou, jak tvrdí. „Podíl mezi průměrnou mzdou učitelů a průměrnou mzdou celkovou byl v roce 2009 v době ekonomické krize lepší, než je tomu teď,“ uvedl.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan kritizoval vládu za to, že svůj postup ohledně zvýšení platů změnila. „Takový vzkaz ze sborovny, kde jednou týdně sedím, je prostě takový, že když ten slib jednou vyslovíte a bylo řečeno deset procent do tarifu, tak ho prostě dodržte.“

U ředitelů a zřizovatelů škol stávka jednoznačnou podporu nemá. Nesouhlasí s ní například Asociace ředitelů základních škol nebo ředitelů gymnázií.

Pavla Lioliasová, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme