Školy se pro žáky prvního stupně otevřou v pondělí. Do školek půjdou jen předškoláci

Žáci prvního stupně základních škol se začnou do škol vracet v rotační formě od pondělí 12. dubna, potvrdila v úterý vláda. Na druhém stupni základních škol má zůstat výuka na dálku. Od pondělí půjdou do školek i předškoláci, nebudou přitom muset používat roušky. Od pondělí bude také podle ministra průmyslu a obchodu za ANO Karla Havlíčka možné provádět závěrečné zkoušky v autoškolách, protože zákaz padne s koncem nouzového stavu.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 19:13 6. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třídy prvního stupně základních škol se budou střídat v týdenních intervalech. Ve školách budou povinné roušky. „Rotační výuka není ideální, ale je to nástroj, jak dostat děti bezpečně do škol,“ řekl ministr školství za ANO Robert Plaga.

PŘEHLEDNĚ: Od pondělí otevřou některé obchody, skončí zákaz cestovat mezi okresy, žáci se vrátí do lavic

Číst článek

Rotační výuka na prvním stupni základních škol se nebude podle ministra týkat malotřídek a škol do 75 dětí. Ty budou moci fungovat prezenčně bez střídání tříd. K prezenční výuce se vrátí také speciální školy.

Školáci budou dvakrát týdně testováni antigenními testy, a to v pondělí a ve čtvrtek. Odběr bude probíhat z přední části nosu, a bude tak neinvazivní, dodal Plaga. Pokud někomu ze třídy vyjde test pozitivní, bude muset absolvovat přesnější PCR test. Až pokud se výsledek antigenního potvrdí, budou muset testy podstoupit jeho spolužáci.

Vrátit by se od 12. dubna měli také předškoláci, budou maximálně v 15členných skupinách. Děti ve školkách nebudou muset nosit roušky.

Obnoví se rovněž praktická výuka na středních školách. Základní umělecké a jazykové školy se od 12. dubna otevřou ve formě jeden žák na jednoho učitele.

Od 19. dubna by se pak měli na praktickou výuku a do laboratoří vrátit studenti středních škol, konzervatoří, vyšších odborných škol a posledních ročníků vysokých škol, to ale ještě vláda potvrdí podle aktuálních dat.

Problém ve Zlínském kraji

Zda bude rozhodnutí platit pro všechny okresy, nebo budou kvůli síle epidemie některé vyňaty, by mělo ministerstvo zdravotnictví oznámit ve středu podle aktuálního počtu nově nakažených.

Média spekulují o odvolání Blatného a Plagy. Oba ministři odmítli, že by o tom s Babišem mluvili

Číst článek

Ve čtvrtek ministři uvedli, že by se školy nemusely otevřít v okresech, které by měly reprodukční číslo vyšší než jedna. Problém by mohl podle ministra zdravotnictví za ANO Jana Blatného nastat především ve Zlínském kraji.

Podle výpočtu agentury ČTK není v žádném z okresů reprodukční číslo vyšší než jedna, výsledek ale ovlivnilo méně testování a zjištěných pozitivních případů o velikonočních svátcích. Nejvyšší reprodukční číslo mají okresy Zlín a Uherské Hradiště ve Zlínském kraji, kde je vyšší než 0,9. Naopak méně než 0,5 mají v okresech Nymburk a Strakonice.

Blatný také zopakoval, že návrat dětí do škol neznamená rozvolňování opatření v boji proti koronaviru. „Nejde o rozvolnění v pravém slova smyslu. Jde o splnění slibu vlády, že se děti vrátí do škol. A také splnění slibu, že po skončení nejtvrdšího lockdownu uděláme krok zpátky,“ řekl Blatný.

Roušky a testy

To, že doporučujeme návrat dětí do škol, není rozvolnění, zdůrazňuje viroložka Tachezy

Číst článek

Kabinet v úterý schválil také odeslání roušek do škol. Ministerstvo školství má u Správy státních hmotných rezerv rezervováno 12,6 milionu roušek, uvedl Plaga. K dispozici mají být například v případě, že děti zapomenou ochranu dýchacích cest doma.

Správa rezerv má zajistit i nákup testů na covid-19 pro školy. „Státní hmotné rezervy budou nakupovat testy tak, abychom byli schopni zajistit pravidelné testování v pondělí a ve čtvrtek do konce roku,“ dodal ministr. Vláda podle něj v úterý schválila rámec pro nákup 14,4 milionu testů.

Šéf správy hmotných rezerv Pavel Švagr během dne upozornil, že po skončení nouzového stavu tuto neděli se tendry prodlouží, protože už budou muset být vypsány klasicky podle zákona o zadávání veřejných zakázek.

Plaga uvedl, že z tohoto důvodu zadala vláda správě nákup 5,6 milionu testů na období od 12. do 31. května už nyní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme