Skončí Babiš ve vězení? Otázky a odpovědi v dotační kauze Čapí hnízdo

Je to přesně týden, co ve sněmovně přistál dokument, který zatřásl hnutím ANO. Policejní žádost o vydání jeho šéfa Andreje Babiše a druhého muže hnutí Jaroslava Faltýnka kvůli údajnému dotačnímu podvodu obsahuje výbušné informace, kvůli nimž mohou oba vrcholní politici skončit na řadu let ve vězení. Server iROZHLAS.cz přináší odpovědi na nejdůležitější otázky týkající se dotačního skandálu kolem Farmy Čapí hnízdo.

Otázky a odpovědi Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Jakou roli kriminalisté přisuzují Andreji Babišovi?

Babiš podle nich skupinu páchající údajný podvod řídil, policie ho v žádosti označuje jako organizátora. 

Klíčová věta podle zdrojů Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz zní: „Zcela vědomě a s dokonalou znalostí všech skutečností organizoval, řídil a koordinoval jednotlivé kroky dalších zúčastněných osob vedoucí k neoprávněnému získání dotace." Sám Babiš takovou informaci označil za „naprosto nepravdivé a nehorázné tvrzení“. Žádné osoby prý k žádné trestné činnosti nenaváděl. 

Policie: Babišovi blízcí si akcie Čapího hnízda přeprodávali, aby zametli stopy k Agrofertu

Číst článek

Co podle detektivů spáchal Jaroslav Faltýnek?

Faltýnka policie vnímá jako pomocníka: toho, kdo „umožnil nebo usnadnil jinému spáchání trestného činu“. Byl jedním ze členů vedení společnosti ZZN Pelhřimov (ta ovládala firmu ZZN Agro Pelhřimov, původního majitele Čapího hnízda) a údajně se podílel na jejím vyvedení z holdingu Agrofert, aby mohla později jako Farma Čapí hnízdo neoprávněně žádat o dotaci 50 milionů. Faltýnek tvrdí, že s Čapím hnízdem neměl nic do činění. K případu se chce podrobněji vyjádřit až ve chvíli, kdy se seznámí s obsahem policejní žádosti.  

Jaké proti Babišovi a Faltýnkovi policie nashromáždila důkazy?

Zatím to není jasné. Žádost sice je detailní - na každé z osmi stran jsou jména a konkrétní a chronologicky seřazená data popisující, jak se skupina kolem Babiše krok po kroku dopouštěla údajného podvodu. Zjištění však policie v dokumentu neopírá o důkazy. Neví se především, na základě jakých důkazů chce policie Babišovi prokázat, že stál v pozadí údajného podvodu a ostatní úkoloval. Kriminalisté však zřejmě pouze taktizují a prozatím neodkrývají veškeré trumfy.         

Promyšlený podvod?

Skupina údajně na Babišův pokyn v roce 2008, krátce před podáním žádosti o dotaci, vyčlenila z holdingu Agrofert společnost ZZN Agro Pelhřimov. Přejmenovala ji na Farmu Čapí hnízdo, která pomocí anonymních akcií na majitele přešla na Babišovy blízké. Vypadala tak jako začínající firma a bez jakéhokoliv vztahu k Agrofertu. Díky tomu mohla dotaci 50 milionů korun z evropských peněz získat. Když farma podmínky na dotaci splnila, vrátila se v roce 2013 opět do struktur holdingu.

Z jakých trestných činů chtějí kriminalisté Babiše s Faltýnkem obvinit a jaký trest jim za to hrozí?

Babiše zřejmě čeká stíhání za dotační podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie, navíc se škodou velkého rozsahu. Faltýnek se měl dopustit dotačního podvodu ve formě účastenství. Oběma hrozí pět až deset let za mřížemi.

Koho dalšího policejní žádost o vydání poslanců zmiňuje?

Policie v žádosti vedle Babiše s Faltýnkem zmiňuje dalších 9 lidí. Jde o Zdeňka Kubisku a Jana Platila z vedení firmy ZZN Pelhřimov. Dále členy Babišovy rodiny: manželku Moniku, Babišovu dceru Adrianu Bobekovou a jeho syna Andreje. Ti si prostřednictvím anonymních akcií Čapí hnízdo  od ZZN výhodně koupili. Bratr Babišovy manželky Martin Herodes pak část akcií od sestry a Babišových potomků koupil, podle policie tak skupina chtěla zakrýt stopy vedoucí k holdingu Agrofert.

Poslední skupinou jsou pak manažeři samotné Farmy Čapí hnízdo, kteří zpracovávali žádost o dotaci: náměstkyně jihlavského primátora a kandidátka do sněmovny za ANO Jana Mayerová (dříve Nagyová) a manažeři Josef Nenádal a Luděk Kalivoda. Podle deníku Právo by se stíhání mohlo týkat také někdejšího šéfa ROP Střední Čechy Marka Kupsy, pod jehož vedením středočeský dotační úřad projekt schválil i přes nepříznivé posudky.

Stihne Poslanecká sněmovna o vydání Babiše s Faltýnkem rozhodnout?

Předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová z ODS uvedla, že ano. Výbor se žádostí policie začne zabývat tento pátek. Projedná ho však minimálně nadvakrát, na druhou schůzi pozve samotného Babiše s Faltýnkem, termín záleží jen na vzájemné dohodě členů výboru a poslanců.

Sněm ANO, Jaroslav Faltýnek | Foto: Filip Jandourek

Komise poté dá doporučení Poslanecké sněmovně, která by o vydání špiček hnutí ANO měla rozhodnout na první schůzi po prázdninách 5. září. Nelze však vyloučit zdržení, členové výboru mohou například požádat vyšetřovatele o doplnění materiálů.

Co se stane, když sněmovna Babiše s Faltýnkem vydá a oni ve volbách obhájí mandát?

Potom bude muset dolní komora o jejich vydání hlasovat znova. Němcová ČTK řekla, že si kvůli tomu vyžádala právní rozbor, podle něhož by oba poslanci opět nabyli imunitu a policie by o jejich vydání musela opět požádat.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme