Skončil první den voleb do Poslanecké sněmovny ČR

Ve 22. hodin se uzavřely volební místnosti a skončil tak první volební den. Podle odhadů přišlo k volbám zatím zhruba 40 procent z více než osmi miliónů oprávněných lidí. O přízeň voličů se uchází 28 volebních uskupení, což je nejvíce v historii samostatné republiky. Volby budou v sobotu pokračovat od 08:00 do 14:00 hodin. Volí se také českých zastupitelských úřadech v zahraničí, protože poprvé v historii mohou volit do sněmovny i čeští občané trvale žijící v zahraničí. Celkem se jich k volbám přihlásilo ke třem tisícům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby 2002 | Foto: Vlastimil Hankus

Na území České republiky se ve dvě hodiny odpoledne otevřelo 14 tisíc 760 volebních místností. O příštím složení Poslanecké sněmovny může rozhodnout na 8 miliónů voličů.

Hlasovací lístky jsme měli obdržet nejpozději tři dny před volbami. Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu připomněla mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková: "V případě, že dojde k jejich poškození nebo ztrátě a nebo volič zjistí, že nemá k dispozici všechny hlasovací lístky, je možné požádat ve volební místnosti o vydání nové, volební sady hlasovacích lístků."

Volič před komisí prokáže svou totožnost a státní občanství platným dokladem, to je cestovním pasem, diplomatickým pasem či občanským průkazem. Pak si od komise vezme úřední obálku a odejde do prostoru pro úpravu hlasovacích lístků. "V tomto prostoru vloží volič do obálky jeden hlasovací lístek té politické strany, politického hnutí nebo koalice, pro něž se rozhodl hlasovat," doplňuje Bártíková a zdůrazňuje, že každý volič má k dispozici preferenční hlasy, kterými může ovlivnit pořadí na kandidátce. "Na hlasovacím lístku zároveň může volič zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u dvou kandidátů uvedených na témž hlasovacím lístku vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost."

čekání na hlasování | Foto: Libor Zavoral

Na průběh voleb dohlíží i desítka mezinárodních pozorovatelů Organizace pro bezpečnost Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Pozorovatelé působí v Praze, na Plzeňsku, Ostravsku a Brněnsku. Své hodnocení zveřejní pravděpodobně až v neděli.

Český rozhlas plánuje na sobotní odpoledne podobně jako Česká televize volební studia, v nichž hodlá přinášet a analyzovat výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. Volební studio odstartuje Český rozhlas 1 - Radiožurnál bezprostředně po uzavření volebních místností.

Přinese předběžné výsledky voleb i jejich analýzy a také první reakce politiků z nejúspěšnějších stran. Pořadí těchto vstupů určí výsledky kvalifikovaných odhadů. První vydání Volebního studia bude ukončeno v 18:00.

V 18 hodin a 15 minut začne v sobotu volební Radiofórum, ve kterém budou analytici rozebírat do té doby známé výsledky. Další dvě hodinová vydání Volebního studia uvede rozhlas od 20:00 a 22:00. Od 21:00 přinese Radiožurnál pohled na povolební situaci očima zahraničních novinářů.

Na posledních dvacet minut před sobotní půlnocí je podle Studeného naplánován souhrn výsledků voleb a první úvahy o možném povolebním uspořádání.

Nedělní program Radiožurnálu se zaměří na povolební diskuse s představiteli stran, které se do Poslanecké sněmovny dostanou. Aktuální volební vysílání zakončí rozhovor Jana Pokorného s předsedou nejúspěšnější strany, který začne v 17:10.

Milan Kopp, Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme