Skončila možnost zapisování dětí do pasů rodičů, i kojenci musí mít svůj doklad

Rodiče si od 1. července už nemůžou nechat zapsat dítě mladší deseti let do pasu. Záznamy, které tam mají, přestanou platit v červnu příštího roku. Pak budou muset mít vlastní doklad všechny děti, včetně kojenců. Jeho vystavení přijde na 100 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestovní pas. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Zdeňka Tomášová z ministerstva vnitra popisuje, jak mohou rodiče nechat dítěti vystavit vlastní biometrický pas: „V tom případě musí mít dítě s sebou, protože se pořizuje biometrický údaj dítěte – zobrazení obličeje. Když je dítěti 12 let, pořizuje se další biometrický údaj – otisk prstů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeňka Tomášová ve Světě o druhé Rádia Česko

Rodiče však mohou požádat pro své děti také o pas bez biometrických údajů. „Dítě nemusí mít s sebou, musí předložit rodný list dítěte, svůj občanský průkaz a hlavně musí předložit, vždycky, když se vydává dítěti první pas, osvědčení o státním občanství,“ uvádí pro tento případ Tomášová.

„U dětí se rychleji mění podoba, proto musejí rodiče o nový pas žádat častěji. Podoba fotografie na pasu musí odpovídat aktuální podobě dítěte,“ upozornila Tomášová.

Povinnost ukončit platnost dokladů s dětmi zapsanými v dokladech rodičů požaduje Evropská unie. Chce tak zabránit únosům dětí do ciziny.

Martina Mašková, Lenka Jansová, Lucie Maňourová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme