Skoro dvěma stovkám domácností hrozí odpojení od elektřiny. Nestihly včas přejít k novému dodavateli

I když pravidelně platíte faktury, můžete se stát černým odběratelem energií. Loni distribuční firmy odhalily přes 5000 neoprávněných odběratelů, část z nich se na seznam dostala nevědomky. Pokuty ale neminou ani je a navíc jim hrozí, že přijdou o dodávky energií.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Energie pod kontrolou dluží více než čtyřem stovkám subjektů (ilustrační foto)

Energie pod kontrolou dluží více než čtyřem stovkám subjektů (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Často se stává, že se poškodí plomba u elektroměru a majitelé domů o tom ani nevědí. Neoprávněného odběru se lidé můžou dopustit i tehdy, když dodavateli neplatí za služby. Typickým příkladem je, když pronajímatel bytu nechá odběrné místo napsané na sebe, složenky má ale platit nájemník, který je však nehradí. 

Má ušetřit peníze za elektřinu, je však nebezpečný. A neuspoří ani korunu

Číst článek

Černým odběratelem se můžete stát i v případě, kdy váš dodavatel zkrachuje. V tu chvíli automaticky přecházíte k takzvanému dodavateli poslední instance. Nejpozději do půl roku ale musíte uzavřít smlouvu s novou společností. Pokud to nestihnete, hrozí vám odpojení od elektřiny.

Pokud dodavatel elektřiny nebo plynu zkrachuje, zákazníkovi přijde dopis, ze kterého se o krachu dozví. V něm najde i instrukce, jak má dál postupovat. Součástí je i upozornění, že musí do šesti měsíců uzavřít novou smlouvu.

ČEZ eviduje 160 černých odběratelů

Jenže někteří lidé na to zapomínají, jen společnost ČEZ v současnosti eviduje 160 černých odběratelů, kteří termín propásli. „V tomto případě dostane upozornění, že mu skončila ochranná lhůta, ať začne neprodleně svoji situaci řešit. Pokud během 30 dnů nevyvíjí žádnou činnost, tak už hrozí odpojení od elektřiny," říká mluvčí ČEZ Alice Horáková.

Pokud firma domácnost od dodávek odstřihne, lidé přijdou nejen o světlo nebo třeba o vytápění, ale za odpojení od dodávek budou muset zaplatit a vyrovnat dluh za neoprávněně odebranou elektřinu.

„Typicky půjde dohromady o několik tisícikorun. Kdyby šlo o dlouhodobý či záměrný neoprávněný odběr, může to být přinejmenším ještě o řád víc,“ dodává mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort.

Plynoměr | Foto: Fotobanka stock.xchng, Csongor Varga

Půlroční lhůta pro změnu dodavatele v současnosti běží desítkám domácností. Za necelé dva měsíce vyprší termín těm, kteří odebírali energii u společnosti Eco Power Energy, která na konci loňského roku zkrachovala. Nejde ale jen o elektřinu, na trhu skončili i dodavatelé plynu.

„Evidujeme desítky zákazníků a očekáváme, že všichni v půlroční lhůtě zvolí nového dodavatele zemního plynu,“ upozorňuje mluvčí společnosti Innogy Pavel Grochál.

Jakmile proto lidé obdrží dopis o krachu nebo ukončení činnosti jejich dodavatele, měli by co nejdříve uzavřít smlouvu s novou firmou.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme