Skoro padesát vězňů si v ČR odpykává domácí vězení

Devětačtyřicet vězňů v Česku si místo za mřížemi odpykává svůj trest doma. Přes den pracují a od večera až do brzkého rána musejí být doma. Víkendy potom tráví v domácím vězení celé. Pokud by člověk odsouzený k domácímu vězení podmínky trestu porušil, hrozí mu, že půjde do vězení "natvrdo". Jestli jsou vězni v soudcem určených časech opravdu doma, kontroluje probační a mediační služba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pouta | Foto: Vít Pohanka

Je všední den krátce po dvaadvacáté hodině. Na kontrolu k panu Martinovi v Praze vyrazila dvojice pracovníků probační a mediační služby.

„Když přijdu pozdě v noci, abychom nebudili celou rodinu, voláme na mobilní telefon. Oni pak přijdou dolů. Do bytů tedy pokaždé nechodíme,“ vysvětluje Jaroslav Čihák z probační a mediační služby, který se zrovna chystá ověřit, zda odsouzený skutečně tráví svůj čas doma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na "akci" s úředníky se vydal Zbyněk Zykmund

„Podepíší se do protokolu o kontrole, potvrdí tak, že tu byli. Když jdeme k neznámým klientům, chodíme vždycky ve dvou, a také večer – je to kvůli bezpečnosti,“ pokračuje. Jak ale Čihák dodává, pokud klienta služba zná, je bezproblémový a méně rizikový, chodí každý pracovník sám.

„Například u tohoto klienta proběhly všechny kontroly bez problému. Domácí vězení si odpykává od června, tedy čtvrtý měsíc ze šesti,“ ukazuje Jaroslav Čihák na právě kontrolovaného pana Martina.

Probační a mediační služba ale nesleduje pouze to, jestli je domácí vězeň doma v době, kdy má být. Soud totiž Martinovi během trestu zakázal pít alkohol. „Je povinen podrobit se dechové zkoušce probačním úředníkem. Zkoušek už absolvoval desítky a vždy to bylo bez problémů,“ osvětluje Čihák z Probační a mediační služby ČR.

Samotná večerní kontrola je poměrně rychlá. Martin jenom podepíše protokol a dýchne do přístroje. Podle odsouzeného představuje domácí vězení lepší variantu než sedět v cele.

„Samozřejmě chodím do práce. Od osmi do večera do pěti do rána musím být doma každý všední den a o víkendech také,“ tvrdí Martin.

Kontroly se nedají předvídat

V Praze už probační a mediační služba kontroluje dva domácí vězně a další brzy přibudou, říká Jaroslav Čihák: „Jeden je odsouzený za opakované krádeže a druhý za maření výkonu úředního rozhodnutí.V tomto případě se jednalo o jízdu bez řidičského průkazu, který mu byl zabaven.“

Podle Čiháka jsou kontroly velmi namátkové, nepravidelné a v rozpětí mezi deseti až dvaceti kontrol měsíčně. „Kontrolujeme minimálně obden, někdy i dvakrát třikrát za sebou. Doby se střádají – soboty, neděle, ranní i odpolední hodiny,“ uvádí úředník z probační služby.

Trest domácího vězení je v účinnosti od 1. ledna letošního roku. Devětačtyřicet vězňů už si svůj trest odpykává doma. Dva lidé už ale domácí vězení porušili, říká šéf Probační a mediační služby Č Pavel Štern: „Jakmile zjistíme, že odsouzený není doma, okamžitě věc hlásíme soudu.“ V budoucnu by měly domácí vězně kontrolovat elektronické náramky.

Zbyněk Zykmund, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme