Skoro všechny kraje plánují rušit či slučovat střední školy

Zeštíhlení sítě střední škol dnes několik hodin řešil ministr Josef Dobeš s hejtmany. Podle něj k tomuto kroku s výjimkou Středočeského přistupují všechny kraje. K projektu Ideální škola se ministerstvo rozhodlo hlavně kvůli zvýšení kvality, až poté z ekonomických důvodů. Naplněnost škol je totiž podle ministra někde jen šedesátiprocentní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK k omezení sítě středních škol ČR, ministr školství Josef Dobeš

TK k omezení sítě středních škol ČR, ministr školství Josef Dobeš | Foto: Filip Jandourek

Podle předběžného plánu by se mohlo rušení a slučování týkat stovky škol v celé republice. „Liší se to kraj od kraje, podle hustoty a oborové struktury,“ potvrdil náměstek ministra Ladislav Němec.

Které střední školy se sloučí nebo zruší konkrétně, rozhodnou kraje v březnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s hejtmanem Libereckého kraje Stanislavem Eichlerem

Liberecký hejtman Stanisav Eichler ale zdůrazňuje, že snížení počtu se týká pouze škol samotných a nikoliv oborů, které budou zachovány.

S hejtmany se ale také ministr školství bavil o školách rodinného stříbra, tedy těch, které mají ve své náplni řemeslo. „Jsme připraveni školám pomoci tak, že v dlouhodobém záměru se společně pokusíme definovat je a nastavit jako jedinečné školy, například rybníkářské školy ve Vodňanech. Budeme garantovat, že nevznikne v žádném kraji konkurence této škole,“ tvrdí ministr Dobeš.

Plánuje také řešit posílení atraktivity učňovského školství. "V polovině února bude startovat konference, kde bychom chtěli představit první obrysy jeho reformy," říká.

Jinak problematiku tohoto vzdělávání vnímá předseda Asociace ředitelů gymnázií. "Příklon k učňovskému vzdělání vidím jako politicky účelový," myslí si.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Jiří Dobeš a předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn odpovídají na otázky v pořadu Stalo se dnes

Například v Libereckém kraji se redukce týká pěti škol. Kraj mimo jiné připravuje sloučení Gymnázia Frýdlant se školou hospodářskou a lesnickou, a chce tak ve Frýdlantě zrušit osmileté studium.

Proti tomu dnes v Liberci studenti gymnázia protestovali. Krok ale ještě musí schválit zastupitelstvo Liberce. Podle hejtmana Eichlera je to ale nutné, protože žáků ubývá.

„Na středních školách máme o více jak třicet procent žáků méně, než tomu bylo před pěti či deseti lety. Demografický vývoj na období deseti patnácti let nás bohužel nikterak nenaplňuje optimismem,“ míní Stanislav Eichler.

Je reforma správná?

Co bude s učiteli, kteří by teoreticky přišli o místa, se ministr školství nebojí. "Určité procento učitelského sboru je v důchodovém věku a s tímto stavem dokážeme jednoduše efektivizovat," myslí si.

Předseda Asociace ředitelů gymnázií Jiří Kuhn si způsobem reformování příliš jistý není. "Jedna věc je iniciativa pana ministra, druhá krajů. Redukce počtu škol je nutná. Otázkou je, zda cesta redukovat všeobecné vzdělávání je správná. Osobně si myslím, že ne. Pět procent, na které by měly klesnout počty víceletých gymnázií, pokládám za vražedné číslo pro školy a nebezpečné pro vzdělanost české společnosti."

Jak dodává, v současné době je ČR jednou ze zemí s nejnižším počtem středoškoláků se všeobecným vzděláváním.

Veronika Sedláčková, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme