Skoro všichni už své senátory znají

Senátoři už jsou jasní skoro ve všech obvodech. Jen v těchto obvodech nebyly do půlnoci sečteny všechny hlasy: Příbram, Trutnov, Vyškov, Rychnov nad Kněžnou, Brno-město, Ostrava-město a Uherské Hradiště. Každou chvílí ale budou poslední procenta hlasů sečtena. Průběžné a konečné výsledky voleb do Senátu a zastupitelstev magistrátů krajských měst můžete sledovat na našich stránkách. Prozatím mají sociální demokraté odhlasovaných 6 senátorů, ODS 5, komunisté jednoho, Unie svobody-DEU také jednoho, ostatní strany a regionální sdružení 2 a nezávislí budou podle dosavadních výsledků v horní komoře parlamentu 3.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební urna

Jistého senátora mají v Chebu. Vyhrál tam právník Ladislav Macák z ČSSD. Za Louny půjde do senátu Miloslav Pelc z ODS, dnes starosta města Nové Strašecí. Za Plzeň usedne do parlamentu v běžném životě chirurg Richard Sequens z US-DEU. Za Pelhřimov bude zvedat ruku odborový předák Milan Štěch z ČSSD, za Příbram přednosta tamního okresního úřadu Jaromír Volný z ODS. Vítězem senátorského křesla za Kladno je lékař Ladislav Svoboda z ČSSD. Českou Lípu bude v senátu reprezentovat lékař Karel Tejnora z ODS, Trutnov Ivan Adamec, starosta Trutnova z ODS. Za Kolín pojede do senátu lékař Jan Rakušan z ČSSD.

V Děčíně přesvědčil o dvacet procent víc lidí Josef Zoser z Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst. V Praze 9 zvítězil o 11 procent Josef Pavlata z ODS. V Praze 5 vyhrál Miroslav Škaloud z ODS, a to o 10 procent. V centru Prahy zvítězil Martin Mejstřík z Cesty změny nad Petrem Weissem z ODS, a to o 12 procent. Souboj ve Strakonicích byl velice napínavý. Vicepremiér Pavel Rychetský zvítězil o pouhé jedno procento.

V Brně má vítězství téměř jisté Jiří Zlatuška z Liberální reformní strany, který má 58 procent. V Přerově obhájila mandát nezávislá senátorka Jitka Seitlová. Hradec Králové bude v senátu hájit nezávislý lékař Karel Barták, Rychnov nad Kněžnou nezávislá starostka Deštné v Orlických horách Václava Domšová. Ve Žďáru and Sázavou zvítězil v souboji nezávislých kandidátů Josef Novotný, starosta města Bystřice nad Perštejnem. Ve Vyškově bylo před 21. hodinou sečteno 96 procent hlasů a o 3 procenta vede Ivo Bárek z ČSSD nad lidovcem Františkem Adamcem. Velmi zajímavý a napínavý souboj se odehrál v Olomouci. O 200 hlasů vyhrál Vítězslav Vavrušek z ODS nad Karlem Korytářem z ČSSD. Ve Frýdku-Místku zvítězil o 13 procent analytik František Kopecký z ODS.

V obvodu Ostrava-město to zatím vypadá na těsné vítězství Václava Roubíčka z ODS, který vede nad sociální demokratkou Hanou Zelenkovou o dvě a půl procenta při stavu sčítání 93 procent. V Karviné bude senátorem Eduard Matykiewicz z KSČM, ve Zlíně pedagožka a sociální demokratka Alena Gajdůšková. V Uherském Hradišti se stane vítězem Josef Vaculík, který kandiduje za lidovce.

Strany vládní koalice tedy pravděpodobně ztratily většinu v Senátu. V letošních senátních volbách obhájí podle průběžných výsledků zřejmě nejvýše 11 křesel. K nadpoloviční většině by potřebovaly získat o pět více. Při prosazování vládních předloh tak zřejmě budou muset ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody hledat v Senátu podporu zejména u nestraníků.

Předseda senátu Petr Pithart z KDU-ČSL si nemyslí, že se po volbách oslabí síly stran vládní koalice. Příznivým jazýčkem na vahách by tu tentokrát podle něj mohli být nezávislí. "I když si nemyslíme, že budou vstupovat do našich stran, to jistě ne. Ale my máme dneska v senátorském klubu dva hosty a kromě toho, že nejsou členy strany, tak v podstatě uvažují a hlasují stejně jako my. Takže tentokrát ti nezávislí mohou být tím jazýčkem na vahách."

Zda se k nim přikloní, rozhodne podle Seitlové věcné řešení. "Tak jak já vnímám řešení některých zákonů, tak je vnímám víc v té pravicové poloze, takže spíš se budu přiklánět, pokud půjde o věcné řešení, buď třeba stát, úředníci, nebo naopak tedy pevné zákony a méně úředníků. To si myslím, že je pravicové stanovisko a k němu se vždycky přikloním."

Unionisté doufají, že někteří nezávislí kandidáti, kteří by byli úspěšní ve volbách do horní komory, by mohli posílit jejich senátorský klub. V Hradci Králové vyhrál senátorské křeslo nezávislý Karel Barták a Radiožurnálu řekl, že zatím byl členem senátorského klubu Unie svobody - ODA. O jaký klub by měl zájem v následujícím období, zatím neví. "Je tedy možnost buď nějaký klub nezávislých nebo i jiný politický klub, který by mně mohl oslovit."

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Milada Richterová, Aleš Heřmánek, Helena Šulcová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme